Placení na internetu není žádná věda.

Když ale zasáhne vyšší moc, nebo pochybí lidský faktor, platbám zazvoní umíráček.

Pohled na zamítnutou platbu pak není nic příjemného.

Kdy k takovým situacím dochází a jak byste na ně měli reagovat?

1. Žádná platební metoda = žádná platba

Občas se stává, že člověk ve spěchu leccos přehlédne. Zvláště, když se mu produkt natolik líbí, že zapomene vybrat platební metodu.

Bez zvolené platební metody platba neproběhne. Je to podobné, jako kdybyste chtěli jet na dovolenou, ale nevybrali dopravní prostředek, který vás do vytouženého cíle dostane. Platba se sice vytvoří, ale není dokončena.

2. Všudypřítomné tlačítko zpět

Tlačítko “zpět” nedostalo své jméno nadarmo. Uživatele internetu vrací o krok zpátky. Pokud zákazníci potvrdili volbu Zaplatit, ale v tom máčkli na tlačítko zpět, platba se nezpracuje.

Ptáte se, jak se to stane?

 • Zákazníci si na poslední chvíli vzpomenou, že chtějí změnit některé údaje v objednávce a snaží se to napravit krokem zpět
 • Zákazníci platí např. přes mobil a v domnění, že se vrátí zpět na stránku e-shopu zmáčknou zpět na telefonu. Bohužel tím platbu přeruší.

3. s křížkem po funuse

Tento případ je podobný předcházejícímu. Zákazníci kliknou na křížek a zavřou tak dialogové okno, nebo celý prohlížeč.

Banální situace, říkáte si. Ale zavření dialogového okna v momentu, kdy probíhá platba, dokáže uškodit. Že se jedná o pěknou paseku potvrzuje i naše customer care manažerka Verča: “Často se stává, že zákazníci platí online bankovním převodem (tzv. tlačítkem) a poté, co potvrdí platbu ve svém internetovém bankovnictví, zavřou prohlížeč, nebo dialogové okno. Právě v tento moment se platba zpracovává a kliknutí na křížek způsobí, že se platba nedokončí”.

4. Blackout

Schválně, zkuste hádat, bez kterých dvou věcí se lidé neobejdou? Voda a kyslík? Ale kdeže. Dnes je životně důležité mít přístup k internetu a elektřině.

Co se stane při náhlém výpadku internetového spojení, nebo elektřiny je asi jasné. Platba nemůže být dokončena. Problém náhlého přerušení internetového spojení je častý u uživatelů, kteří mají slabý router, nebo se nacházejí na místě, kde není dobrý signál. V takovém případě je vhodné počkat na opětovné spojení a platbu provést znova.

5. I platby někdy potřebují odpočinek

Banky a provozovatelé plateb o své systémy pečují s láskou. Dopřávají jim pravidelný oddych, aby pak mohly zase bez přestávky makat na plný výkon.

Takové pauze se říká pravidelná odstávka služeb. I když je technická odstávka naplánovaná na noční hodiny, kdy všichni nerušeně spí, může se stát, že se najde bdělý zákazník, který chce nakoupit v noci. V průběhu odstávky služeb není možné zaplatit.

Banky a poskytovatelé plateb na plánované odstávky dopředu upozorňují, nás nevyjímaje. My o nich informujeme na status.io.

6. nečekaná stávka systému

S nečekanými výpadky se to má jako s nečekanými návštěvami. Nikdo je nezve a přijdou v tu nejméně vhodnou chvíli.

Zatímco na plánované technické odstávky se můžete dopředu připravit, na nečekané výpadky není připraven bohužel nikdo.

O nečekaném výpadku informujeme na status.io, který se snažíme pravidelně aktualizovat.

Moc nám promiňte, pokud zrovna výpadkem trpíte. Ani my nejsme všemocní a někdy se stane, že příčinu výpadku neumíme ovlivnit. Naši programátoři ale neváhají vstávat i uprostřed noci, aby zlého ducha zahnali.

Někdy se stane, že vypadne celá síť poskytovatelů platebních karet, jako je Visa a Mastercard. Visa zaznamenala obrovský výpadek v červnu 2018. Nedávno se s podobným problémem setkal i Mastercard. Takový výpadek bohužel neovlivníme – technické potíže musí odstranit daný poskytovatel platební sítě.

Víte, že updaty výpadků můžete dostávat i na e-mail?
Veškeré výpadky, jak banky, tak poskytovatelů platební sítě, ale i brány aktualizujeme na stránce gopay.status.io. Na stránce můžete vyplnit svůj e-mail a dostávat notifikace o všech výpadcích na e-mail.

7. Chybička se vloudí

Čísla mají moc, zvláště, když jich je hodně. Tak je tomu v případě platební karty. A znáte to, člověk chvátá, jen aby rychle zaplatil, ale stačí se přepsat byť v jediné číslici a platba neprojde. Pokud se zákazníkům podaří napsat nějaké to číslo chybně, banka platbu zamítne. 

Jaká čísla jsou náchylná na přepsání?

 • číslo platební karty
 • datum vypršení karty
 • cvv/cvc kód 
 • kód 3D Secure
 • variabilní symbol
 • částka

proč nejde zaplatit kartou na internetu

Ukázka zamítnuté platby ze strany banky, kdy došlo k chybnému zadání údajů o platební kartě

Co je CVV/CVC kód?
Card Verification Value/Code je 3-místné číslo, které najdete na zadní straně platební karty v bílém podpisovém proužku. Jedná se o dodatečný údaj, který zvyšuje ochranu karty. Je vyžadován u plateb na internetu.
Co je kód 3D Secure?
3D Secure je jednorázový kód, který zasílá banka svému klientovi na telefonní číslo. 3D Secure je vnímána jako vyšší ochrana pro platby na internetu. Bez něj se platba neuskuteční.

Chybně zadaným údajům lze předcházet pomocí platby na jedno kliknutí, u které se nemusejí údaje z karty pokaždé zadávat nebo online bankovním tlačítkem, kde je bankovní příkaz již předvyplněný.

8. Platební karta je za zenitem

Oblíbeným věcem neradi dáváme sbohem. Zvlášť, když jsme s nimi dokonale sehraní, jako v případě platební karty. Po tolika letech placení už znáte číslo karty nazpaměť a ani si nevšimnete, že její nejlepší léta jsou ty tam.

Zákazníci se někdy neúspěšně pokouší zaplatit s propadlou kartou. Je nutné si pohlídat datum expirace.

9. karta není připravena

Zákazníci drží v ruce svou novou platební kartu. Už je svrbí prsty, jak se těší, až s ní něco nakoupí. A ono ejhle. Nejde s ní zaplatit.

Pravděpodobně na kartě nejsou aktivované platby po internetu. V horším případě je platební karta neumožňuje.

Zákazníci ale nemusejí propadat panice. Stačí kontaktovat banku, nebo se podívat do internetového bankovnictví a zažádat o povolení online plateb.

10. Nepovolaným kartám vstup zakázán

Věděli jste, že u platebních karet se rozlišuje něco jako u lidí občanství? Každá karta patří k určitému regionu. Pokud zákazníci platí kartou, která byla vydána mimo podporovaný region, platba neprojde. 

V GoPay máte standardně nastaveno přijímání karet vydaných v Evropě – tzv. Evropský hospodářský prostor. Pokud chcete přijímat platby za hranicemi Evropy, dejte nám vědět a my vám vyhovíme.

Platba také neprojde v případě, že je karta nahlášená jako ztracená nebo zablokovaná.

11. i karty mají své limity

S platební kartou se dá zažít mnoho dobrodružství. Avšak i takové dobrodružství není bezmezné.

Řeč je o limitech. Na kartě mohou být nastavené tyto limity:

 • objemové – maximální povolená částka za jednu platbu, nebo denní finanční limit na uskutečněné transakce
 • na počet plateb – povolený počet plateb za jeden den

Než se vaši zákazníci rozhodnou zaplatit online, měli by se přesvědčit, zda se jich výše uvedené limity týkají. Více informací o limitech prozradí internetové bankovnictví nebo samotná banka.

Proč jsou na kartě nastavené limity?
Většina bank nastavuje limity automaticky. To znamená, že když si vaši zákazníci převezmou novou kartu, zřejmě na ní nějaký ten limit nastavený bude. Banky limity nenastavují proto, že by chtěli své klienty držet na uzdě. Je to proto, že se snaží své klienty chránit. Padne-li karta do nepovolaných rukou, dotyčný nezaplatí víc, než mu limit umožní. Nastavení limitů je bezpečnostním prvkem, na který má banka právo.

12. SMSky nejdou posílat

Platby pomocí mobilu dnes nejsou žádnou výjimkou. I na tyto způsoby platby ovšem platí nějaká pravidla.

Tak například u premium sms se může stát, že telefonní číslo zákazníka tuto metodu zkrátka nepodporuje. V tomto případě přes premium sms zaplatit nejde.

U m-platby je zase třeba mít na paměti, že je nelze provádět z firemního čísla. Pokud se vaši zákazníci snaží zaplatit m-platbou ze služebního telefonu, tak jim to jednoduše nepůjde.

13. Platba stárne s věkem

Čas je neúprosný. Měří všem stejně a ubíhá bez přestávky. A nezná slitování ani u placení.

Každá platba má svůj vyměřený čas. Jedná se o tzv. životnost platby. Aby vaši zákazníci mohli úspěšně zaplatit, je třeba na životnost platby dávat pozor.

Po vypršení časového limitu k zadání platby se objeví stav: Vypršela (TIMEOUTED).

14. chyba v integraci

I s tou nejdokonalejší online dokumentací se někdy může stát, že integraci něco chybí a platba úspěšně neproběhne. Pokud integrujete platební bránu (nebo váš programátor), měli byste si dát pozor zejména na:

 • chybně nastavené údaje
 • chyba na straně hostingu
 • e-shop nepoužívá SSL certifikáty
 • chyba v modulu/e-shopovém řešení

Vyplatí se dbát na řádné otestování vašich plateb ještě před obdržením provozních údajů.

Pamatujte, že i při přechodu na novou verzi platební brány nám musíte dát vědět na integrace@gopay.cz. Zašleme vám nové testovací údaje, abyste platby mohli znovu otestovat.

15. Neznámý důvod

Někdy vám důvod zamítnutí platby neřekneme. Ale není to tak, že bychom nechtěli. My jej prostě jenom nevíme.

Ten, kdo zná přesný důvod zamítnutí platby je ve většině případů banka, u které mají vaši zákazníci účet.

Svým zákazníkům můžete poradit, aby se obrátili na svou banku a poprosili o vysvětlení. Banka by se měla o svoje vědomosti podělit.

Co radíte svým zákazníkům vy, když jim nejde zaplatit?

Placení na internetu se vaši zákazníci nemusí bát.

Dokonce si mohou vyzkoušet platbu nanečisto na našem goshopu.

 

Karin Hambalíková

Karin je obsahová duše, která se podílí na psaní příběhů v GoPay.