Co je Google Pay a jak funguje?

15. 11. 2018

E-commerce

Nové platební metody začínají postupně dobývat trh a jsou čím dál oblíbenější.

V Česku se obstojně zabydlel Google Pay, který na začátku roku pod sebe sloučil službu Android Pay a Google Wallet. Vznikla tak jedna služba s názvem Google Pay.

Služba kromě mobilního placení nabízí i placení online na internetu.

Jak to funguje a jaké to má výhody pro běžné uživatele?

Co je Google Pay a jak jej můžete začít používat?

Google Pay je služba, která umožňuje jednoduché placení prostřednictvím mobilu nebo online na internetu.

K mobilnímu placení je zapotřebí si stáhnout aplikaci Google Pay v Google Store. Služba je dostupná pouze pro zařízení se systémem Android. Google Pay pro iOS mohou používat pouze uživatelé v USA. Abyste službu mohli využívat, musí ji také podporovat vaše banka. V Česku zatím tyto platby podporuje J&T Banka, Komerční banka, mBank, Moneta a také stravenková služba Edenred.

Pro placení online v e-shopech je třeba mít kartu uloženou ve svém Google účtu nebo v rámci prohlížeče Chrome.

Jak platební kartu nahrát a uložit?

Existují tři způsoby, jak si kartu můžete uložit a platit s ní pomocí mobilu nebo na internetu.

1) Uložení karty prostřednictvím aplikace v mobilu

Do mobilu si stáhnete aplikaci Google Pay, kterou najdete klasicky na Google Store. Do aplikace pak nahrajete svoji platební kartu – vyfotíte přední a zadní stranu karty a systém pomocí OCR technologie přečte platební údaje, nemusíte tedy nic opisovat.

Po přidání karty dojde k jejímu ověření. Jak ověření probíhá můžete vidět ve videu níže. Dále odsouhlasíte obchodní podmínky své banky a můžete začít platit.

Karta se vám zároveň uloží do Google cloudového účtu a dojde ke synchronizaci s mobilní aplikací Google Pay.

K uložení platebních údajů přistupuje Google velice obezřetně. Ukládání údajů totiž probíhá přes tokenizaci. K vašemu číslu platební karty přiřadí tzv. virtuální číslo (token), které je odlišné od skutečného čísla karty. Toto virtuální číslo pak předává obchodníkovi, což znamená, že obchodník se k vašemu pravému číslu karty nedostane. Tak samo platí, že číslo platební karty není uložené ani ve vašem telefonu.

Jak poznáte, že je vaše karta tokenizovaná?

V mobilní aplikaci půjdete do sekce Platby, kde kliknete na obrázek vaší karty a zde se vám pak zobrazí políčko Číslo virtuálního účtu. Když kliknete na políčko, ukáže se vám hláška viz obrázek.

google pay

Tokenizace je moderní způsob, jak přistupovat k ochraně citlivých dat z platebních karet. Tokenizaci musí podporovat vaše banka. V rámci testování mobilní aplikace jsme vyzkoušeli kartu vydanou Komerční bankou a mBank. Obě karty byly tokenizované.

2) Uložení karty do Google účtu

Kartu si také můžete uložit ve svém Google cloud účtu na stránce https://pay.google.com/payments/. Kartu přidáte tak, že naťukáte své platební údaje – číslo karty, datum platnosti a CVC kód.

V centru plateb pak spravujete všechny vaše platební karty, které si do účtu přidáte. Při placení online v e-shopu zaplatíte prostřednictvím Google účtu, ke kterému jste v tu chvíli v prohlížeči přihlášeni.

google payments

google pay

3) Uložení karty přes Google Chrome autofill

Kartu si můžete přidat i v rámci prohlížeče na stránce chrome://settings/payments/. V tomto případě nedojde k uložení karty do vašeho Google cloudového účtu, karta zůstane uložená pouze v rámci prohlížeče Chrome.

Technicky nejde o placení přes Google Pay, Google pouze načte kartu, kterou jste do prohlížeče uložili.

A jak takové placení vypadá, když si kartu uložíte do Chromu? Na našem GoShopu (demo verzi naší platební brány) si to můžete vyzkoušet. Zvolte platbu kartou a klepněte do inputu s číslem karty. Chrome vám nabídne kartu, kterou jste si do něj uložili. Nemusíte tedy nic vyplňovat.

google pay

Kde všude můžete s Google Pay platit?

1) Kamenné prodejny

V kamenných prodejnách zaplatíte pomocí mobilu stejným způsobem, jako kdybyste platili bezkontaktní kartou. Stačí, když rozsvítíte displej a mobil přiložíte k platebnímu terminálu. Samotnou aplikaci v mobilu zapínat nemusíte.

Podobně jako u bezkontaktní karty, při částce do 500 korun nemusíte zadávat PIN. Při vyšší částce a každé třetí nebo čtvrté platbě PIN zadáváte.

Placení mobilem funguje pouze na zařízeních se systémem Android a váš mobil musí podporovat NFC platby.

2) Produkty a služby Google

Pomocí Google Pay můžete také platit na Google Store a další služby. Jediné služby, za které pomocí Google Pay platit nejde, jsou firemní aplikace jako AdWords, GSuite, nebo Cloud.

3) Posílat peer-to-peer platby

Posílat si platby v rámci rodiny či přátel jednoduše a rychle je velmi oblíbené. Tato možnost je však dostupná pouze na americkém a britském trhu. V Česku si na ni budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

4) V aplikacích a na webu

S Google Pay můžete platit mikrotransakce v ostatních mobilních aplikacích, a samozřejmě také na webu.

Právě placení na webu je teď nejžhavější novinkou, která dorazila už i do Čech. S Google Pay jste tak mohli setkat v nejznámějších českých e-shopech.

Jak probíhá platba Google Pay a na platební bráně GoPay?

Na platební bráně si vyberete možnost platby pomocí Google Pay. Otevře se dialogové okno Google, které vám zobrazí políčko s názvem vašeho Google účtu a pod ním typ karty s maskovaným číslem. Pokud máte více Google účtů, ke kterým jste v daný moment přihlášeni, Google Pay vám dá vybrat, pomocí jakého účtu chcete platit. Platbu poté potvrdíte. Následně proběhne autorizace platby pomocí 3D Secure – z banky vám přijde SMS kód, ten zadáte a hotovo.

google pay

Ukázka dialogového okna Google

Nově můžete platit i přes Apple Pay
V listopadu 2020 jsme na platební bránu přidali další možnost platby přes elektronickou peněženku – oblíbený Apple Pay. Jak to funguje a jak platba s Apple Pay vypadá, si můžete přečíst v článku Co je Apple Pay a jak funguje?

Výhody služby Google Pay

  • v obchodě nemusíte vyndavat kartu z peněženky, stačí vám jen mobil
  • v mobilu můžete mít uložené všechny vaše karty, a to jak debetní, tak kreditní, výjimkou nejsou ani karty věrnostní
  • karty jsou bezpečně uložené – číslo platební karty je tokenizované, tzn. není uložené přímo v mobilu a při placení se obchodník k němu nedostane
  • při placení v e-shopech nemusíte opisovat platební údaje
  • do účtu si můžete přidat i svůj PayPal účet a také Revolut kartu (pouze Mastercard)
  • aplikace zobrazuje i přehled vašich transakcí

Závěr

Možná vás napadne, co je na Google Pay tak zázračného, když se jedná o obyčejnou platbu kartou.

Cílem Googlu je uživatelům co nejvíce zpříjemnit pobyt na internetu, proto vymýšlí způsoby, jak zjednodušit např. online platby. Do budoucna chce Google nabídnout takové placení, kdy uživatel nemusí vyplňovat číslo karty ani dodací či fakturací údaje. Tím pádem by uživatel mohl přeskočit některé kroky v košíku, které by za něj doplnil Google.

Google bude mít samozřejmě lepší přehled, co uživatelé na internetu dělají, kde nakupují a kolik utrácejí. Tato data pravděpodobně použije k tomu, aby dokázal nabízet propracovanější reklamy a možnosti cílení. Ve výsledku z toho budou mít největší užitek inzerenti (tedy firmy, e-shopy, atd.), které používají nástroj Google Ads k propagaci svých produktů online a také samotní uživatelé, kterým se bude nabízet relevantnější reklamní obsah.

To nejlepší ze světa online plateb do vaší schránky

Zanechte nám svůj e-mail a my vám 2x měsíčně pošleme čerstvé novinky ze světa online plateb a e-shopů.

Jan Vodička

Honza se v GoPay stará o marketing a komunikaci. Rozhodně ho nesledujte na Twitteru.

O čem jsme ještě psali