Jak bezpečně platit kartou na internetu?

12. 07. 2018

E-commerce

Placení na internetu je hračka a zvládne to každý.

Vyplatí se však při něm dodržovat několik bezpečnostních zásad. Stejně jako si chráníme svou peněženku před zloději, měli bychom chránit i naše platební údaje.

Jaké zásady patří mezi ty nejpoužívanější?

Jedná se například o takové bezpečnostní prvky, jako je podpora 3D Secure, zelený adresní řádek, nebo nastavení peněžních limitů na kartě.

Důležité je také včas rozpoznat podvodný útok, tzv. phishing.

Zelený adresní řádek

Kdykoli platíte v e-shopu online, zkontrolujte si, zda se jedná o bezpečné stránky. Bezpečný web poznáte podle symbolu zeleného zámku v levém horním rohu prohlížeče. Jedná se o tzv. SSL certifikát, který říká, že doména webu skutečně patří. Po kliknutí na zelený symbol se vám rozbalí informace o tom, kdo si certifikát nechal vystavit. Pokud se tam nachází jméno webu, znamená to, že je stránka důvěryhodná.

Dříve bylo běžné, že lidem byly zasílány podvodné e-maily, které odkazovaly na falešné stránky internetového bankovnictví nebo eshopu. Název stránky byl napsán zkomoleně a stránky jako takové nebyly zabezpečeny SSL certifikátem. Vždy si pozorně přečtěte internetovou adresu, zda je napsaná správně.

zabezpečený certifikát

Důvěryhodný e-shop

Než se rozhodnete ke koupi zboží na určitém e-shopu, důkladně si onen e-shop proklepněte. Zvláště u neznámého e-shopu zkontrolujte:

  • zda firma, která e-shop vlastní, existuje
  • obchodní podmínky
  • reklamační řád
  • způsob platby a dodání zboží
  • recenze zákazníků – jestli má e-shop dlouhodobě nevalné recenze, např. neposílá zákazníkům zboží, nereaguje na reklamace, atd., obloukem se mu vyhněte a raději nakupte jinde

V GoPay například důsledně dbáme, aby měl e-shop na svých stránkách umístěné obchodní podmínky a další náležitosti. E-shop, který nesplní tyto požadavky, s námi nemůže uzavřít spolupráci.

Ověření 3D Secure

Jeden z nejdůležitějších bezpečnostních prvků je bezesporu 3D Secure. Jedná se o technologii, která umožňuje jednoduchou a rychlou autentizaci držitele karty.

Dlouhou dobu ověření platby fungovalo tak, že po zadání údajů z platební karty banka zaslala platícímu zákazníkovi SMS s číselným kódem. Tento kód zákazník zadal do rozhraní internetového bankovnictví, které se mu zobrazilo poté, co byl 3D Secure vyvolán.

S ohledem na evropskou směrnici PSD2, která mimo jiné stanovuje nová pravidla pro ověření plateb, se ověření platby přes SMS kód stane minulostí. Od 1.1.2021 budou mít všechny banky povinnost platby ověřovat jiným způsobem. 

Mezi nové, moderní způsoby ověření platby patří:

  • ověření platby pomocí biometrických prvků (otisk prstu, sken obličeje, apod.) – lze využívat v případě, že mobil zákazníka biometriku podporuje
  • ověření platby v mobilním bankovnictví – uživatel ve svém mobilním bankovnictví zadá heslo
3d secure ověření

Ukázka komunikace ověření 3D Secure u karty vydané bankou Moneta

Co když nemáte mobilní bankovnictví a váš mobil nepodporuje biometriku?

V takovém případě vám banka do konce roku 2020 zašle speciální PIN, kterým budete platby na internetu ověřovat. 

Ověření platby je nezbytným krokem k dokončení platby 

Zadání kódu 3D Secure je nezbytným krokem k dokončení platby. Bez něj platba neproběhne. Ale pozor – v určitých případech ověření 3D Secure být vyžadováno nemusí. Například když provádíte několikátou platbu po sobě, nebo platíte zboží do nízké částky (500, nebo 800 Kč), apod. Je to podobné, jako u placení kartou v kamenných prodejnách, kdy do částky 500 Kč nemusíte zadávat PIN. 

Důležitá informace – konkrétní podobu ověření platby určuje vaše banka. GoPay pouze od banky obdrží instrukce, jaké ověření má udělat. Pokud se vám z nějakého důvodu platbu ověřit nepodaří, kontaktujte vaši banku. 

Nikomu nesdělujte číslo karty

Vždycky mějte kontrolu nad tím, kdo má přístup k vaší platební kartě. Pokud víte, že s ní pravidelně platí váš partner, nemusíte se o vaše platební údaje bát. Hlídejte, aby k ní neměly přístup vaše děti, snadno by si mohly nakoupit, co by se jim zachtělo.

Dávejte si pozor, abyste číslo karty nepředali jiné osobě, a to ani omylem. Platební kartu rozhodně nefoťte a neposílejte jako přílohu v e-mailu, nebo prostřednictvím sociálních sítích.

Zároveň zbystřete v situacích, kdy vám přijde e-mail, údajně zaslaný bankou, a snaží se z vás vymámit číslo karty. Banka, ani platební brána či jiná finanční instituce po vás nikdy nemůže chtít celé číslo karty, a to z bezpečnostních důvodů.

Nezůstávejte přihlášeni ke své kartě v cizím prohlížeči

Tato zásada se bude týkat případů, kdy potřebujete zaplatit online na cizím prohlížeči, například v kavárně, nebo u souseda, na firemním počítači, apod.

V takových případech nezůstávejte přihlášeni ke své kartě, a to ani v rámci e-shopu, jako nabízíme v GoPay (funkce uložení karty), ani v rámci prohlížeče (funkci nabízí Google).

Nastavte si limity

Chcete-li si být maximálně jistí, že vaše platební karta bude maximálně v bezpečí, nastavte si na internetové placení limity.

Doporučujeme nastavit jako výchozí limit 1 500 Kč. Když budete chtít zaplatit vyšší částku, limity navyšte a po provedení platby zase snižte. V případě, že by došlo k odcizení karty, zloděj by kartou nemohl zaplatit více než vámi nastavený limit.

Dávejte si pozor na phishingové podvodníky

Téma phishingových podvodníků jsme lehce načali o několik odstavců výše. Podvodníci útočí nejčastěji pomocí falešných e-mailů, nebo sociálních sítí. Nejčastěji se snaží dostat k vašim údajům, jako jsou čísla platebních karet, PIN ke kartě, PIN k mobilu, hesla do vašich aplikací, apod.

Útoky mohou probíhat prostřednictvím falešných e-mailů, kdy se odesílatel tváří jako banka, policie, mobilní operátor, apod. Pamatujte, že takové instituce se vás nikdy z bezpečnostních důvodů nemohou ptát na celé číslo karty, různá hesla a další cenné údaje. Na podezřelé e-maily, které se z vás snaží vymámit vaše údaje, nijak nereagujte.

O tom, jak se útočníkům na sociálních sítích můžete bránit, jsme psali článek.

Zabezpečte si svou kartu

V GoPay nabízíme funkci zabezpečení karty. Funkce zaručí, že na daném e-shopu vaší platební kartou zaplatíte pouze vy. Funguje to tak, že při placení v okénku platební brány zaškrtnete možnost Zabezpečit kartu. Ke kartě přiřadíte váš e-mail a telefonní číslo. Při placení vám zašleme pomocí SMS číselný kód, který opíšete. Tento krok je nezbytný k dokončení platby.

Jestli chcete mít jistotu, aby s ní nezaplatil nikdo jiný, určitě funkci využijte. Jen je třeba se ujistit, že funkci podporuje e-shop, na kterém platíte.

Podrobnější popis, jak funkce funguje, najdete v našem centru nápovědy.

Platbu můžete reklamovat

Na platbu kartou online můžete uplatnit tzv. chargeback, který zastává funkci reklamace.

Svou banku požádáte o vrácení platby, jestliže e-shop nedodržel podmínky a zaplacené zboží vám nezaslal. Proces vrácení peněz je sice zdlouhavý a nákladný, ale funguje jako skvělá ochrana pro placení kartou na internetu.

Program ochrany pomocí funkce chargeback garantují karetní asociace jako např. Visa a Mastercard. Chargeback se tudíž vztahuje pouze na platby uskutečněné platební kartou online. Pokud zaplatíte na podvodném e-shopu bankovním převodem, peníze vám nikdo nevrátí.

Další užitečné informace k placení na internetu

15 nejčastějších důvodů, proč nejde zaplatit na internetu

Co je platba kartou online a jak funguje?

Jak se liší online bankovní tlačítko a klasický převod?

Co je Google Pay a jak funguje?

Co je Apple Pay a jak funguje?

Jak nenaletět podvodníkům na internetu?

Kde hledat pomoc při placení?

Centrum nápovědy GoPay – návody na placení, řešení problémů s platbou

Oficiální GoPay podpora podpora@gopay.cz – při dotazu na platbu nám prosím vždy sdělte ID platby (najdete v -emailu se stavem platby), nebo e-mailovou adresu, kterou jste při platbě zadali

To nejlepší ze světa online plateb do vaší schránky

Zanechte nám svůj e-mail a my vám 2x měsíčně pošleme čerstvé novinky ze světa online plateb a e-shopů.

Jan Vodička

Honza se v GoPay stará o marketing a komunikaci. Rozhodně ho nesledujte na Twitteru.

O čem jsme ještě psali