Co je platba kartou online a jak funguje?

17. 08. 2018

E-commerce

Když přijde řeč na platební metody, českému prostředí stále vévodí dobírka a platba při převzetí.

Naštěstí jejich vliv stále oslabuje a čím dál více zákazníků preferuje platbu kartou online.

Jak platba kartou funguje, jaký je její podíl na trhu a co patří mezi její výhody?

Kde najdete více informací k samotnému placení kartou?
Tento článek pojednává o fungování platby kartou online z pohledu provozovatelů e-shopů. Pokud jste platící zákazník na bráně a hledáte pomoc při řešení problémů s platbou, podívejte se na článek 15 nejčastějších důvodů, proč nejde zaplatit na internetu. Najdete tam rady, co dělat v případě neúspěšné platby a kontakty, na které se můžete obrátit.

Jak funguje platba kartou online?

Platba kartou online je druh internetové platby, při které zákazník uhradí cílovou částku pomocí platební karty přes platební bránu. Do rozhraní platební brány zákazník zadává číslo karty, datum platnosti a CVC kód ze zadní strany karty. Pokud platba probíhá v systému 3D Secure, zákazník navíc zadává číselný kód, který obdrží SMSkou od své banky.

gopay platba kartou

Po úspěšném zadání všech údajů dochází k autorizaci (schválení) platby ze strany banky držitele karty, tj. platícího zákazníka.

Poté, co je platba autorizována, systém GoPay posílá obchodníkovi (tedy e-shopu) notifikaci o přijaté platbě a současně zákazníka informuje e-mailem o zaplacené platbě. Celý proces fungování platby kartou přes platební bránu si můžete přečíst v tomto článku.

Bezpečnost platby kartou online

Platební brány jsou regulovány Českou národní bankou jako platební instituce a ke svému provozu musí mít schválenou licenci. ČNB pečlivě posuzuje, komu licenci udělí. Platební brány dále spadají pod dohled Ministerstva financí, vztahuje se na ně Zákon o platebním styku, atd.

Bezpečnost platby kartou garantuje:

  • 3D Secure – číselný kód, který platící zákazník obdrží v SMS zprávě zaslané ze strany své banky. 3D Secure funguje jako dodatečný způsob identifikace držitele karty. Bez zadání číselného kódu platba neproběhne. Podobně funguje PIN při platbách přes platební terminály v kamenných prodejnách.
  • Bezpečnostní standard PCI DSS – soubor požadavků a norem, vydaných karetními asociacemi Visa a MasterCard. Tyto standardy musí dodržovat každá platební instituce, která zpracovává citlivá data platebních karet. PCI DSS standard přesně vymezuje procesy spojené se šifrováním a mazáním karetních dat. Existují různé stupně standardu, přičemž nejvyšší stupeň Level 1 je nejpřísnější a splnit jej vyžaduje zavedení náročných technických procesů ze strany platební brány. GoPay jako jediná česká platební brána, která není provozována bankovní institucí, PCI DSS Level 1 splňuje.
  • Možnost reklamace platby (chargeback) – zákazník má právo reklamovat platbu kartou, pokud e-shop nedodrží obchodní podmínky

Nutno dodat, že při dodržování obecných bezpečnostních pravidel zákazníkovi žádné potíže nehrozí.

Výhody platby kartou online

Rychlost

Platba kartou online je spolu s online bankovním převodem (platebním tlačítkem) nejrychlejší platební metodou. Dochází k jejímu okamžitému potvrzení ze strany banky, zákazníkovy peníze jsou tak okamžitě strženy z účtu a putují pak přes platební bránu až k obchodníkovi.

Jako obchodník si můžete v obchodním účtu GoPay nastavit frekvenci vyúčtování – tedy jak často chcete, aby vám platby byly připisovány na účet. V rámci denního a týdenního vyúčtování vám platby budou chodit na účet rychleji, než při dobírce, kdy musíte čekat, než si zákazník převezme zboží a než vám přepravce peníze dodá.

Její obliba roste

V Česku probíhá kartou online už každá 4. platba. Meziročně si polepšila o 3 %, a každoročně oslabuje zatím stále dominantní pozici dobírky. Pro obchodníky, kteří přijímají kartu online, je to skvělá zpráva.

gopay platba kartou online

Zdroj: Heuréka

A za jaké produkty začali Češi platit kartou ve větším měřítku? Podle analýzy dat od Heuréka platby kartou nejvíce narostly v kategorii zdraví, kosmetika, drobné doplňky do domácnosti nebo dětské hračky.

Přinese vám více objednávek

Po zavedení platby kartou zaznamenáte nárůst objednávek, neboť otevřete váš e-shop segmentu zákazníků, kteří platbu kartou preferují namísto dobírky. V GoPay jsme navíc změřili, že inline platební brána (varianta, kdy se platební brána objeví přímo ve stránce e-shopu) konvertuje o 9,3 % více než varianta s přesměrováním.

Při výběru varianty platební brány určitě doporučujeme zaintegrovat právě inline variantu.

Hodí se pro většinu odvětví

Snad neexistuje e-commerce odvětví, ve kterém by bylo méně pohodlné zaplatit kartou než např. dobírkou. Oblečení, kosmetika, knihy, předplatné online služeb, vstupenky, online kurzy, poradenství – zkrátka cokoliv, na co si vzpomenete.

Výjimku tvoří tzv. riziková odvětví, u nichž nám karetní asociace a acquireři neumožňují platební karty procesovat.

Umožňují pokročilé způsoby placení

Platební brána umožňuje funkce, které placení ještě více zjednodušují. Jsou to zejména:

Minimalizuje riziko nepřevzatých zásilek

Největší problém dobírky jsou nepřevzaté zásilky. Čeští zákazníci jsou zvyklí objednat si zboží z několika e-shopů najednou, počkají, jaký balík jim přijde jako první a ten si vyzvednou. Ročně si takto nevyzvednou zboží v hodnotě 6 miliard korun. E-shopy tak na dopravném a balném tratí zhruba 650 miliónů korun.

Větší e-shopy si mohou náklady na nepřevzaté zásilky promítnout do svého byznys modelu, avšak pro malé e-shopy mohou být likvidační.

A jak se na dobírku dívají české e-shopy? Provedli jsme průzkum a jeho výsledky se můžete dozvědět zde.

Je pod bankovní ochranou

Platící zákazník má právo reklamovat platbu kartou u své banky (tzv. chargeback), pokud mu zásilka nedorazila, zboží bylo poškozené, e-shop nekomunikuje, apod. U dobírky tato možnost neexistuje.

Jistota vrácení platby, když něco nedopadne dobře, může fungovat jako dobrý argument pro zákazníky, kteří se z různých důvodů platby kartou bojí.

platba kartou online

Nevýhody platby kartou online

Každá platební metoda má svůj rub i líc, a tak i u plateb kartou existují určitě nevýhody.

V čem platba kartou pokulhává?

Pro starší generaci je obtížnější

I když je platba kartou přes platební bránu jednoduchá, pro starší generaci může představovat oříšek. Zejména pokud se s platbou kartou setkávají poprvé, nebo nejsou dostatečně počítačově gramotní. Je tedy přirozené, že starší zákazníci ocení spíše klasický bankovní převod.

Na druhou stranu, jde jen o pocit a o zvyk. Kdo je na placení online zvyklý, nemá s platbou kartou žádné potíže.

Riziková odvětví nemohou platby kartou procesovat

Některá odvětví, která spadají do tzv. rizikových, nemohou procesovat platby kartou, anebo jen za určitých podmínek. Takové podmínky platebním bránám nakazují Visa a MasterCard a karetní acquireři, kteří provádějí zúčtování konkrétních transakcí. Jejich pravidla bohužel nelze obcházet – za jejich porušení karetní asociace udělují téměř likvidační pokuty.

U firemních karet jsou vyšší poplatky

Na firemní (business) karty se vztahují vyšší poplatky, což je způsobené poplatkovou politikou karetních asociací Visa a MasterCard v rámci účtování IF++. Obchodník se ale může vždy rozhodnout, jaké typy karet si přeje akceptovat.

Pokud tedy vaše klientela firemními kartami neplatí, přijímat je vůbec nemusíte.

Platební metody nepodceňujte

Široký výběr rychlých a spolehlivých platebních metod je naprostou nutností, pokud chcete v záplavě 40 tisíc e-shopů vyniknout. Zákazníci totiž dávají přednost takovému e-shopu, který jejich oblíbenou platební metodu nabízí.

Nejdůležitější je, aby placení nebylo zdlouhavé a frustrující, a tím pádem zákazníky zbytečně neodrazovalo. S tím také souvisí uživatelská přívětivost – platební metody musí být přehledně a logicky seřazené.

Chcete se o UX a konverzích dozvědět více?

Přihlaste se na celodenní školení Online dílna GoPay, kde vám ukážeme, jak z e-shopu udělat dobře namazaný stroj na konverze.

To nejlepší ze světa online plateb do vaší schránky

Zanechte nám svůj e-mail a my vám 2x měsíčně pošleme čerstvé novinky ze světa online plateb a e-shopů.

Jan Vodička

Honza se v GoPay stará o marketing a komunikaci. Rozhodně ho nesledujte na Twitteru.

O čem jsme ještě psali