Jaký byl rok 2023 v GoPay?

08. 01. 2024

Aktuality/GoPay

Nový rok se rozjel na plné obrátky a v GoPay se chystáme na další etapu naší cesty. S tím přišel i čas zhodnotit, co jsme v uplynulém roce dokázali.

Co nového jsme v GoPay zažili a jaké klíčové události nám minulý rok přinesl? Přečtěte si shrnutí roku 2023 v GoPay a nahlédněte do našeho zákulisí!

Rok 2023 v číslech

I v roce 2023 GoPay rostl. Dokonce o něco více, než v předchozích letech.

Jedním z vrcholů bylo dosažení nového milníku v počtu transakcí prostřednictvím GoPay platební brány. Naše platforma zpracovala 64 656 663 plateb, což představuje růst o 54 % oproti předchozímu roku.

Trendy v online placení

Co bylo trendy v online placení? Zkráceně – mega jednoduché placení.

Zákazníci ženou platby z elektronických peněženek Apple Pay a Google Pay vpřed. Oproti ručnímu zadání karty dosáhly elektronické peněženky meziročního růstu plateb o 5 %.

Naplnila se tak naše únorová předpověď pro rok 2023 – Budoucnost online placení je tady! Jak bude vypadat platba kartou v roce 2023?

Ručnímu a úmornému přeťukávání údajů z platebních karet zvoní umíráček. Zákazníci chtějí platit rychle, jednoduše, na jedno kliknutí. I letos vstříc tomuto trendu čekáme úbytek „kožených peněženek“ ve prospěch elektronickým.

Novinky na bráně

Jaké nové funkce a vylepšení naší GoPay brány jsme v roce 2023 stihli nasadit? Podívejte se s námi na přehled nejdůležitějších novinek.

Account updater – funkce roku 2023

Revoluční novinka, která zachrání opakované platby. To je Account updater, funkce, kterou jsme představili loňský podzim.

Jak Account Updater funguje? Automaticky aktualizuje údaje o platbách u opakovaných plateb a také u karet uložených v zákaznickém účtu (tzv. tokenizace) v případě expirace karty nebo vydání karty nové.

Od spuštění funkce v říjnu 2023 jsme již aktualizovali téměř 1000 platebních karet a zachránili platby v hodnotě 75 000 CZK na 18 e-shopech.

Zaujala vás tato novinka? Přečtěte si detailní popis i jak funkci získat v článku zde.

GoPay Financování pro slovenské obchodníky

Vychytané GoPay Financování jsme loni po úspěšném startu v tuzemsku spustili i pro slovenské obchodníky.

V roce 2023 využilo GoPay Financování přes 350 obchodníků z Česka i Slovenska, kteří si půjčili dohromady přes 100 milionů korun. A proto máme velkou radost, že jsme snadné a moderní financování zpřístupnili i pro slovenské obchodníky.

Kromě toho jsme loni GoPay Financování zase o kus vytunili. Nově si délku splácení nastavíte dle své potřeby na 3, 6, nebo 12 měsíců. Půjčku také můžete nově splatit předčasně a to zcela zdarma.

Jak může využití GoPay Financování vypadat v praxi? Inspirujte se případovou studií s e-shopem naturalprotein.cz.

Click to Pay pro slovenské zákazníky

Do rozvoje produktu pro naše slovenské sousedy jsme se loni pořádně opřeli. Další novinkou roku 2023 je spuštění platební metody Click to Pay i pro slovenské zákazníky.

Click to Pay je elektronická peněženka, do které si zákazník uloží svoji platební kartu. S uloženými platebními kartami pak může platit v e-shopech na jedno kliknutí bez přepisování údajů z platební karty.

Je to skvělá alternativa, pokud zákazník nechce využít Google a Apple Pay a ani uložení platební karty na GoPay bráně, ale stále si přeje zaplatit jednoduše a na jedno kliknutí.

PSD2 převody pro slovenské banky

A poslední vylepšení, které jsme v roce 2023 přinesli slovenským zákazníkům, jsou PSD2 převody pro slovenské banky.

Nově mohou tímto typem zrychleného bankovního převodu zaplatit i klienti slovenské ČSOB, Fio banky, Komerční banky, mBank, Raiffeisenbank, Slovenská sporiteľňa, Prima banka, Tatra banka, UniCredit Bank a VÚB.

Rozšířilo se tak naše portfolio nabídky rychlých bankovních převodů. Díky tomu si každý zákazník snadno vybere svoji oblíbenou platební metodu.

Zjednodušili jsme placení kartou

V úsilí za co nejhladší placení kartou jsme pokračovali i letos. Nasadili jsme několik vylepšení, které vylepšují zákaznický zážitek z placení.

Jednou z novinek je možnost uložit platební kartu při placení nejen do GoPay brány, ale i do Click to Pay peněženky. Zároveň pokud již zákazník má Click to Pay, platební brána nově uživatele rozpozná a rovnou mu nabídne možnost zvolit některou z uložených platebních karet. Díky tomu zákazník zaplatí rychleji a pohodlněji.

Nové integrační moduly

Ani po integrační stránce jsme nezaháleli a přinesli integrační moduly pro 3 e-shopové rozhraní – pro PrestaShop, WooCommerce a OpenCart.

S novými moduly si mohou uživatelé těchto rozhraní snadno integrovat platební bránu GoPay do svého e-shopu bez složitého programování. Stačí si nainstalovat modul a spustit platební bránu.

Vánoční nálada na platební bráně

A na konec jsme o Vánocích opět platební bránu oblékli do svátečního kabátku.

Oproti předešlé verzi jsme více zvýraznili vánoční prvky, aby zákazníky pořádně naladily na sváteční atmosféru.
I nová vánoční verze platební brány prošla náročným testováním, abychom měli jistotu, že snese opravdovou vánoční nákupní horečku.

Vánoční ozdobičky jsme tradičně ponechali na bráně až do svátku Tří králů, kdy Vánoce oficiálně končí.

Události roku

Rok 2023 nám přinesl i několik významných událostí. Jaké milníky byly nejvýraznější?

GoPay získal nového CEO

Nejdůležitější změna proběhla na vedoucí pozici, kdy otěže vedení GoPay převzal Petr Vaněk. Došlo tak k první velké změně po celých 10 letech, kdy stál v čele GoPay Michal Babouček.

Pod Michalovým vedením jsme se za deset let vyhoupli ze start-upového fintech projektu mezi přední poskytovatele on-line plateb, překonali hranici 18 000 obsluhovaných obchodníků, v roce 2022 jsme zprocesovali rekordních 40 miliónů plateb, získali jsme certifikát nejvyšší úrovně bezpečnostního standardu PCI DSS a licenci ČNB k poskytování PSD2 služeb.

Michal skutečně nasadil vysokou laťku a je nyní na Petrovi hranice našeho vývoje posouvat směrem vpřed. Ambice i energie mu k tomu skutečně nechybí.

Jaká je Petrovo historie v GoPay, jaké má s GoPay ambice a kam si přeje společnost posunout? Přečtěte si tiskovou zprávu s představením nového CEO.

Uspořádali jsme první GoPay Webinář

Loni jsme si také střihli jednu malou premiéru a uspořádali vůbec první GoPay webinář. A jeho úspěch nás skutečně překvapil.

Na on-line událost dorazilo přes 70 účastníků ze 100 registrovaných!

Pokud vám online setkání uteklo, můžete si přehrát záznam z webináře.

I tento rok plánujeme webináře pořádat – první proběhne už 6. února. Nenechte si novoroční webinář o trendech v placení pro rok 2024 ujít! Registrovat se můžete zde.

Byli jsme na Reshoperu

I loni v květnu jste nás mohli potkat na e-commerce veletrhu Reshoper a popovídat si o trendech v online placení.

Děkujeme všem, kteří se za námi zastavili a těšíme se na další ročníky!

Co nás čeká v novém roce

I letos budeme tvrdě makat, abychom GoPay platební bránu i naše služby maximálně vylepšili.

Rok 2024 bude plný novinek – plánujeme například spustit dlouho očekávané odložené platby, online onboarding nových obchodníků, představíme zbrusu nové rozhraní obchodního účtu s novými funkcemi, offline bankovní převod pro Maďarsko a Rumunsko a také PSD2 platby Rumunsko.

A to je teprve začátek! Sledujte naši produktovou roadmapu, aby vám tenhle rok žádná novinka neutekla!

✨ Děkujeme za vaši podporu ✨

A na konec vám celý GoPay tým moc děkuje za podporu v průběhu celého uplynulého roku. Bez vás bychom nebyli tam, kde jsme teď.

To nejlepší ze světa online plateb do vaší schránky

Zanechte nám svůj e-mail a my vám 2x měsíčně pošleme čerstvé novinky ze světa online plateb a e-shopů.

Tamara Koschantová

O čem jsme ještě psali