Jak koronavirus změnil nákupní chování Čechů na internetu?

17. 03. 2020

Aktuality/GoPay E-commerce Tiskové zprávy

Jak moc se v době pandemie koronaviru změnilo nákupní chování Čechů na internetu?

V GoPay jsme prošli všechny kategorie e-shopů a webů, které nabízejí své zboží online, a porovnali jsme jejich objemy plateb v posledních 14 dnech.

Které kategorie se setkaly s nepříjemnými poklesy plateb a které naopak své prodeje posílily?

Kategorie, ve kterých došlo k největšímu poklesu plateb

K největšímu útlumu přirozeně došlo v kategorii vstupenky a cestování. Zatímco ještě během února měly tyto kategorie celkem obvyklé otoče, s příchodem prvních nakažených pacientů na začátku března se začaly pomalu propadávat.

Cestování

V kategorii cestování, do které patří cestovní kanceláře, různé rekreační pobyty a ubytování, došlo v minulém týdnu k výraznému útlumu plateb, u některých obchodníků mluvíme i o vyšších desítkách procent.

Poklesy prodejů vidíme ale i u prodejců jízdenek vnitrostátní dopravy, a to jak u autobusových, tak vlakových dopravců.

Výjimkou jsou služby městské integrované dopravy, u kterých jsou počty objednávek víceméně stejné. Důvodem bude nejspíš fakt, že se lidé potřebují přepravovat v rámci města do práce, na nákupy, apod.

Vstupenky

U kategorie vstupenek, zejména na kulturní představení, jako jsou divadla nebo kina se pokles plateb projevuje zatím postupně. Některé firmy, zejména ty, které nabízejí školení, konference, nebo výstavy, průběh těchto akcí zatím dočasně pozastavují a hledají náhradní termíny pro konání. Zákazníkům tak peníze ihned nevrací, ale platnost vstupenek prodlužují. K tomuto kroku jsme přistoupili i v případě Online dílny, jejíž původní datum jsme přesunuli na 29.5.

U jiných obchodníků, zejména provozovatelů kin nebo divadel se setkáváme s vyšším počtem refundovaných (vracených) plateb.

Ke všem poklesům ve výše zmíněných kategoriích došlo ještě před tím, než minulý pátek 13. března vláda zakázala občanům vycestovat mimo území ČR a než v neděli 15. března vyhlásila celostátní karanténu.

Proto i v následujících dnech očekáváme výraznější poklesy a refundace u prodejců vstupenek a zájezdů.

Která odvětví naopak posílila?

Zatímco cestovky a vstupenkáři zažívají krušné časy, jiní internetoví obchodníci si na klesající poptávku zákazníků stěžovat nemohou. Právě naopak.

Které kategorie si v minulém týdnu polepšily oproti týdnům předchozím?

Internetové lékárny, doplňky stravy a fitness směsi

Internetové lékárny, které máme v našem portfoliu, překvapivě nezaznamenaly žádné výraznější nárůsty plateb co do prodaných léků. Na dračku šly především doplňky stravy a bylinné přípravky, kde jsme za minulý týden spočítali nárůsty i ve vyšších stovkách procent, konkrétně o 600 %. Kromě vitamínů, přírodních kapslí nebo bylinných směsí a čajů zákazníci hojně objednávali i fitness doplňky stravy a různé přípravky pro sportovce, jako jsou proteiny v prášku, kolagen, BCAA aminokyseliny nebo směsi pro přípravu nízkokalorických jídel.

V kategorii doplňků stravy se velmi dařilo i malým obchodníkům. Zatímco jejich týdenní obraty tradičně dosahují spíše nižších jednotek tisíc, minulý týden dokázaly své obraty zvětšit i o desetinásobek.

V posledních dnech jsou velmi oblíbené i nápojové směsi ve formě prášku, které nahrazují plnohodnotné jídlo. V této kategorii jsme zaznamenali i 300% nárůst.

Potraviny

Doslova žně zažívají prodejci potravin. Zákazníci mají zájem o online prodej potravin všeho druhu – kromě klasických potravin poptávají i lokální produkty, dovážené v bedýnkách. Stěžovat si nemohou ani specializovaní a úzce zaměření prodejci, kteří nabízejí domácí a ručně vyráběné produkty, dovážejí čaj, kávu, čokoládu, ořechy, nebo koření. Na své si přijdou i vinaři a obecně prodejci alkoholických nápojů. Češi se také nebojí italských potravin, ve velkém objednávají těstoviny, sýry, vína a dalších italské pochoutky. 

Nárůsty v této kategorii za minulý týden sahaly k vyšším stovkám procent a předpokládáme, že v souvislosti s omezeným pohybem osob bude tato kategorie posilovat i nadále.

Zdravotní pomůcky

Pod pojmem zdravotní pomůcky si jistě představíte roušky nebo respirátory, jejich fenoménem se ale budeme zabývat dále v článku.

Za pozornost stojí nárůst plateb za zboží jako jsou tejpovací pásky, korektory držení zad, různé polohovací pomůcky pro zdravé sezení, apod. Ke zvýšenému zájmu docházelo minulý týden, kdy se lidé zřejmě začali připravovat na práci z domova a celodenní sezení u počítače.

Drogerie a kosmetika

V této kategorii jsme minulý týden mohli vidět nárůsty až o 1 tisíc procent. Zvýšený zájem se týkal zejména čisticích a dezinfekčních přípravků, což jistě nikoho nepřekvapí.

Dále zákazníci více objednávali i kosmetiku a další drogistické zboží, jako krémy, sprchové gely, šampony, zubní pasty, apod.

Potřeby pro domácí mazlíčky

V minulém týdnu zákazníci nezapomínali ani na své čtyřnohé miláčky. Krmiva a chovatelské potřeby obecně se těšily nárůstům ve vyšších stovkách procent.

Elektronika

Zvýšeného zájmu ze strany zákazníků se minulý týden mohla těšit i elektronika, u které došlo k nárůstům o desítky procent. Frčely notebooky, webové kamery, tiskárny a další kancelářské vybavení. Zvýšený zájem o toto zboží se dá jednoznačně přičíst aktuální situaci, kdy spousta firem zavedla plošný home office a potřebovala své zaměstnance patřičně vybavit.

Podnikatelé také objednávali EET kasy, neboť navzdory situaci odložení EET ministerstvo financí neplánuje a chce jej od 1.5. zavést pro vybrané sektory, jako jsou například řemeslníci, kadeřnické, masérské a další.

E-booky a online kurzy

Češi se chtějí vzdělávat i za časů koronaviru.

O slovo se totiž začaly hlásit také e-booky, jejichž popularita v posledních letech spíše slábne. Lidé měli zájem především o e-booky, které se věnují zdraví, hubnutí, ale i investování, práce na dálku, výuce jazyků a cestování.

Zrušení hromadných akcí, které nepříjemně ovlivnilo pořádání živých konferencí, školení a dalších akcí edukativního charakteru, přineslo zvýšený zájem o online kurzy. Za minulý týden jsme u vybraných kurzů zpozorovali nárůsty až o stovky procent.

Podobně jako u e-booků, i u online kurzů zákazníci sahali po online výuce jazyků, dále je také zajímaly marketingové kurzy, nebo různá poradenství ve všech možných oblastech, včetně zdraví a psychologie.

Jak na rostoucí poptávku po pomůckách zareagovaly české e-shopy?

Koncem února se v souvislosti se šířením koronaviru Češi začali skokově zajímat o nákup ochranných pomůcek, jako jsou roušky, respirátory, dezinfekční gely, a další. Podle dat z platformy Shoptet docházelo skrze internetové vyhledávače Google a Seznam až k 200 tisícům hledání klíčového slova “respirátor” denně. A prodej dezinfekčních gelů překročil až 25 násobek běžného průměru.

Obrovského nárustu poptávky si všimli i internetoví prodejci, kteří chtěli situace náležitě využít.

Některé e-shopy, zaměřené primárně na úplně jiný typ zboží, začaly přidávat zboží preventivního charakteru, jako například výše zmíněné roušky. Toto zboží začaly postupně přidávat prodejci, kteří byli na prodej ochranných pomůcek, zejména těch pracovních (ochranné rukavice, brýle, helmy, apod.) zaměřeny už dříve.

Roušky se ale dostaly i do sortimentu e-shopů, kteří mají běžně k prodeji ochranných pomůcek daleko, nicméně chtěly využít situace a začaly vedle oblečení, bot, hodinek a dalších nabízet i roušky. Takových e-shopů, které využívají platební brány GoPay, jsme zaznamenali desítky.

Objevily se také e-shopy, které vznikly pouze za účelem prodej roušek a respirátorů a které vznikly bezprostředně poté, co se koronaviru a obavám z jeho šíření v Čechách začalo dostávat výraznější pozornosti ze strany českých médií.

Jednotky těchto e-shopů se zaregistrovaly i v našem platebním systému. V tom samém okamžiku ale přišel zákaz prodeje roušek a respirátorů soukromým osobám, takže jsme s těmito obchodníky odmítli navázání spolupráce.

Co k situaci říkají samotné e-shopy?

Podle údajů Shoptet, největšího dodavatele e-shopového řešení v Čechách, pod jehož křídly se aktuálně nachází 19 tisíc e-shopů, se téměř polovina (40 %) českých e-shopů potýká v posledních týdnech s nedostatkem sortimentu dováženého ze zahraničí. “E-shopů, které prodávají zboží přímo z Číny, je přibližně čtvrtina z celkového počtu. Potíže se zásobováním se u těchto obchodů projevuje u sedmdesáti procent z nich”, uvádí Miroslav Uďan, CEO Shoptetu.

Tento problém se nejvíce dotýká e-shopů s módou, protože jsou závislé na dovozu zboží z Číny nebo jiných asijských států. Zároveň Uďan dodává, že poptávka zákazníků po oblečení zatím neubývá.

Jestli ale zájem zákazníků o online nakupování přetrvá i nadále, si netroufá nikdo říct.

Budou smět e-shopy i nadále fungovat?

I přesto, že maloobchodní prodejny musí zůstat zavřené (až na výjimky), e-shopové prodejny mohou fungovat a prodávat zboží i dále. Paradoxně ale můžete prodejnu nechat otevřenou pro účely vydání zboží, jejíž dovoz si zákazník objednal skrze třetí stranu, jako například Zásilkovnu nebo Českou poštu. Tyto služby budou tak i nadále zajišťovat logistiku zboží.

Je třeba také dodat, že v souvislosti s přísnějšími hygienickými opatřeními přepravci dočasně ruší platbu v hotovosti a mnohé e-shopy tento trend kopírují, když ruší dobírku a upřednostňují platby kartou přes platební bránu.

Co říct závěrem?

Současná situace může mít pozitivní vliv na obrat české e-commerce. Lidé budou více doma, logicky tak budou mít i zájem o online nakupování.

Jestli tento trend vydrží i nadále, se teprve ukáže.

To nejlepší ze světa online plateb do vaší schránky

Zanechte nám svůj e-mail a my vám 2x měsíčně pošleme čerstvé novinky ze světa online plateb a e-shopů.

Jan Vodička

Honza se v GoPay stará o marketing a komunikaci. Rozhodně ho nesledujte na Twitteru.

O čem jsme ještě psali