Jak funguje GoPay?

02. 08. 2018

Aktuality/GoPay

Často se nás ptáte, jak funguje GoPay.

Proto jsme se rozhodli, že vám svět online plateb přiblížíme.

Připravili jsme barevná schémata a na nejpoužívanější platební metodě, což je platba kartou, vám ukážeme, jak GoPay funguje.

Kde najdete více informací k samotnému placení kartou?
Tento článek pojednává o fungování platební brány z pohledu provozovatelů e-shopů. Pokud jste platící zákazník na bráně a hledáte pomoc při řešení problémů s platbou, podívejte se na článek 15 nejčastějších důvodů, proč nejde zaplatit na internetu. Najdete tam rady, co dělat v případě neúspěšné platby a kontakty, na které se můžete obrátit.

I když se to nezdá, celý proces na pozadí je dost složitý.

Obecně jej lze rozdělit na tři fáze – založení platby, schválení platby a následně její vypořádání.

Založení platby

jak funguje gopay

V 1. fázi dochází k založení platby. Zákazník vybere platební metodu (např. platbu kartu) a je přesměrován na platební bránu. Do rozhraní platební brány zadá údaje platební karty – číslo karty, datum platnosti a opíše CVC kód ze zadní strany karty. Platbu pak zákazník potvrdí – zmáčkne tlačítko Zaplatit.

Systém GoPay obdrží požadavek na platbu a následně posílá požadavek na schválení platby do autorizačního centra. Nastává fáze 2.

Autorizace – schválení transakce

jak funguje gopay

Autorizační centrum rozhoduje o (ne)schválení transakce, a to tak, že ověří správnost všech údajů o platební kartě a jejím držiteli, např. zda má zákazník:

  • povolené internetové platby
  • dostatek peněz na účtu
  • správně vyťukal číslo karty a ostatní údaje, včetně 3D Secure kódu

Pokud některý z těchto údajů správný není, autorizační centrum banky platbu zamítne. Z našich zkušeností víme, že mezi nejčastější příčiny zamítnutí platby patří nedostatek peněz na bankovním účtu zákazníka a nepovolené internetové platby. Často se totiž stává, že zákazník platí novou platební kartou, která ve výchozím nastavení nemá povolené internetové platby. Zákazník si je musí v internetovém bankovnictví povolit.

Pokud všechny údaje sedí a platbě nic nepřekáží, autorizační centrum platbu schválí a tuto informaci pošle našemu systému. Schválení platby autorizačním centrem trvá v řádu milisekund.

Co je autorizační centrum?
Autorizační centrum je místo, kde dochází k ověření a autorizaci platby. V případě platby kartou se jedná o banku platícího zákazníka, u platební metody superCASH to může být Sazka, apod.

Co se děje poté, co autorizační centrum platbu povolí?

Platební brána zákazníkovi ukáže stav platby Zaplaceno. V tomto okamžiku náš systém pošle zákazníkovi e-mailem notifikaci o stavu platby a obchodníkovi (tedy e-shopu) zašle notifikaci o přijaté platbě. Obchodníkovi připíšeme elektronické peníze na jeho obchodní účet a ten může začít expedovat zboží.

Vyrovnání platby

jak funguje gopay

Poté, co GoPay obdrží peníze od platícího zákazníka, pošle je obchodníkovi na bankovní účet v rámci vyúčtování.

A kdy obchodník své peníze obdrží? Záleží, jakou má obchodník nastavenou frekvenci vyúčtování (denní, týdenní, měsíční). Podle toho pak platby vyplácíme. Když tedy bude nastavená denní frekvence, peníze budou na bankovní účet obchodníka chodit každý den, pokud měsíční, bude to jednou za měsíc.

To nejlepší ze světa online plateb do vaší schránky

Zanechte nám svůj e-mail a my vám 2x měsíčně pošleme čerstvé novinky ze světa online plateb a e-shopů.

Jan Vodička

Honza se v GoPay stará o marketing a komunikaci. Rozhodně ho nesledujte na Twitteru.

O čem jsme ještě psali