Okamžité platby zrychlí klasické bankovní převody

06. 09. 2018

Aktuality/GoPay

Přijímáte platby na e-shopu a chcete vědět o přijatých platbách okamžitě?

U platby kartou nebo online bankovního převodu (tlačítka) žádný problém.

U klasického bankovního převodu ale můžete čekat na informaci o platbě až 24 hodin.

To bude naštěstí minulostí. Česká národní banka přichází s projektem Okamžité platby, který mezibankovní převody výrazně zrychlí.

Testování projektu s názvem Okamžité platby začne co nevidět a příští rok se ostrého provozu dočkáme všichni.

Co je projekt Okamžité platby?

Projekt Okamžité platby má za cíl zrychlit mezibankovní převody, tedy posílání peněz na účet vedený u jiné banky, než má plátce. Okamžité platby budou dostupné 24 hodin, 7 dní v týdnu, převod peněz bude trvat do 10 sekund a klient bude moct tímto způsobem uhradit platbu až do výše 400 tisíc korun.

Každá banka si bude moct určit, jaký typ plateb bude probíhat v režimu okamžitých plateb. Okamžité platby se budou vztahovat na běžné bankovní převody. Naopak se nebudou týkat plateb z trvalých příkazů nebo inkasa.

Projekt Okamžité platby vzešel z iniciativy České národní banky, na kterou tlačí ostatní banky. Na banky zase naléhají klienti, kteří v dnešní digitální době očekávají komfort v podobě rychlých, okamžitých plateb.

Jak dlouho dnes trvá běžný bankovní převod?

V rámci stejné banky trvá jeden pracovní den, než se peníze připíší na účet příjemce. Což by nebylo tak hrozné. Problém ale nastává v případě, kdy chcete peníze poslat na účet vedený u jiné banky, než je ta vaše (např. posíláte peníze z Komerční banky do mBank, apod.). Tomuto převodu se říká mezibankovní a může trvat až 3 pracovní dny.

Důležité je zmínit ono slovíčko pracovní. Když totiž potřebujete poslat peníze o víkendu, nebo o státním svátku, máte smůlu – transakce bude zpracována až v nejbližší pracovní den. A to už je pěkná otrava.

Proč tomu tak je?

Platební příkazy musí projít procesem tzv. zúčtování, ke kterému dochází v rámci zúčtovacího centra. Zúčtovací centrum najdete v běžné bance, ale také i v ČNB.

Pokud mají plátce i příjemce stejnou banku, může banka provést zúčtování transakce ve svém systému. Zpracování transakcí se řídí pravidly České národní banky. Pravidla říkají, že pokud mají plátce i příjemce peněz účet u stejné banky, může banka provést zúčtování transakce ve svém vlastním systému. Pokud se jedná o mezibankovní převod, transakce musí být zúčtována v rámci systému CERTIS, který provozuje ČNB.

Co znamená zúčtování peněz?
Zúčtování (v angličtině clearing) je proces převádění a potvrzování platebních příkazů. Jedná se v podstatě o přesuny peněz mezi bankami. Každá banka má v zúčtovacím centru svůj účet, na který přicházejí platby od jiných bank a ze kterého jsou prováděny platby jiným bankám. Mezi tyto platby patří ty transakce, které provádějí klienti.
Co je systém CERTIS?
Mezibankovní zúčtování probíhá v rámci systému CERTIS (Czech Express Real Time Interbank Gross Settlement System), který u nás funguje od roku 1992. Přes tento systém putují mezibankovní platby.

Proč to tedy tak dlouho trvá, než se peníze připíšou příjemci na účet? Je to tím, že platby jsou do ČNB posílány jako celek – a jako ucelený soubor je pak zpracovává i ČNB. Tyto soubory ČNB nezpracovává neustále, ale jen v účetní dny a to do 17 hod.

Pro potřeby projektu Okamžité platby se způsob zúčtování transakcí změní. ČNB přejde na systém zúčtování per transakci, které bude probíhat non-stop.

Kdy se okamžitých plateb dočkáme?

Na začátku listopadu ČNB spustí okamžité platby v ostrém režimu. Poté budou banky okamžité platby testovat mezi vybranými zákazníky. Na jaře příštího roku by okamžité platby měly být dostupné pro všechny klienty.

Co okamžité platby znamenají pro svět GoPay?

Pokud přijímáte na svém webu platby přes GoPay, dočkáte se díky novým pravidlům České národní banky příjemné změny. Dneska má běžný bankovní převod tu nevýhodu, že se o platbě nedozvídáte ihned, jako např. u platby kartou nebo platebního tlačítka. Až se projekt rozjede a bude fungovat plošně, obdržíte notifikaci o platbě realizované běžným bankovním převodem okamžitě.

To nejlepší ze světa online plateb do vaší schránky

Zanechte nám svůj e-mail a my vám 2x měsíčně pošleme čerstvé novinky ze světa online plateb a e-shopů.

Jan Vodička

Honza se v GoPay stará o marketing a komunikaci. Rozhodně ho nesledujte na Twitteru.

O čem jsme ještě psali