Máme povolení ČNB pro poskytování PSD2 služeb

12. 09. 2019

Aktuality/GoPay Tiskové zprávy

Trvalo to 20 měsíců, ale výsledek stojí za to.

Prošli jsme náročným licenčním řízením České národní banky a získali jsme jako první česká platební brána povolení poskytovat nové platební služby AIS a PIS.

Udělali jsme tak první nezbytný formální krok k tomu, aby přes GoPay bylo možné číst zůstatky a zadávat platby z účtů, které mají uživatelé u svých bank.

Další produktové krůčky uskutečníme co nejdříve. Rozšíření licence chceme využít jak pro představení nových platebních možností na platební bráně, tak i k vylepšení našich osobních i obchodních účtů.

Chystáme novou platební metodu

“Chceme, aby uživatelé mohli zadat platební příkaz k platbě na e-shopu přímo z rozhraní naší platební brány. V Evropě takové služby už existují a i na českém trhu mohou být rozumnou alternativou k dominantním online platebním metodám, jako je platba kartou, nebo online bankovním převodem,” plánuje CEO GoPay Michal Babouček.

Klíčovou roli v úspěchu nové metody sehraje, jakým způsobem přistoupí banky k regulaci, která jim nařizuje, aby otevřeli svá API rozhraní licencovaným firmám, jako je právě GoPay.

“Každá banka k tomu zatím přistupuje po svém. Nicméně už teď jsou mezi nimi takové, jejichž API jsou pro nás použitelná,” vysvětluje Michal Babouček s tím, že největší výzvou bude skloubit technické možnosti současných API rozhraní s uživatelsky pohodlným odbavením na platební bráně.

Více možností pro osobní účty

Oprávnění poskytovat nové PSD2 služby chceme promítnout i do GoPay osobních účtů.

Těch aktivních máme v současnosti kolem 130 tisíc. Do dvou let chceme, aby skrze ně mohli jejich majitelé ovládat své bankovní účty u ostatních bank.

“Nové služby nám rovněž v budoucnu pomohou při nabízení úvěrových produktů, kdy budeme schopni lépe scorovat naše klienty a provádět související platební operace,” prozrazuje další cíl GoPay Michal Babouček.

Získání licence trvalo 20 měsíců

Na rozšíření své licence jsme začali pracovat v lednu 2018. O náročnosti řízení vypovídá kromě jeho délky i rozsah dokumentace, kterou si od nás ČNB vyžádala. Celkem šlo o více než 1400 stran textu.

“Museli jsme ČNB přesvědčit nejenom o smysluplnosti našeho obchodního plánu, ale zejména o bezpečnosti našich systémů a procesů,” vysvětluje Michal Babouček.

O GoPay

GoPay je jihočeská společnost se sídlem v Plané u Českých Budějovic. Založena byla v roce 2007 a od počátku své aktivity vyvíjí pod dohledem České národní banky, aktuálně jako instituce elektronických peněz a nově s oprávněním poskytovat AIS a PIS služby.

Hlavní aktivitou GoPay je provozování platební brány, přes kterou za poslední rok přijalo platbu přes 13 tisíc obchodníků.

Denně GoPay odbaví kolem 36 tisíc plateb. V roce 2018 rostl objem zprocesovaných plateb meziročně o 54 %.

Kromě platební brány GoPay nabízí elektronické osobní účty, tzv. GoPay osobní účty. Ty aktuálně používá kolem 130 tisíc aktivních uživatelů.

Kontakt pro média:
Jan Vodička
Marketingový manažer
jan.vodicka@gopay.cz

To nejlepší ze světa online plateb do vaší schránky

Zanechte nám svůj e-mail a my vám 2x měsíčně pošleme čerstvé novinky ze světa online plateb a e-shopů.

Jan Vodička

Honza se v GoPay stará o marketing a komunikaci. Rozhodně ho nesledujte na Twitteru.

O čem jsme ještě psali