Máme povolení ČNB pro poskytování PSD2 služeb

12. 09. 2019

Aktuality GoPay PSD2 Tiskové zprávy

Trvalo to 20 měsíců, ale výsledek stojí za to.

Prošli jsme náročným licenčním řízením České národní banky a získali jsme jako první česká platební brána povolení poskytovat nové platební služby AIS a PIS.

Udělali jsme tak první nezbytný formální krok k tomu, aby přes GoPay bylo možné číst zůstatky a zadávat platby z účtů, které mají uživatelé u svých bank.

Další produktové krůčky uskutečníme co nejdříve. Rozšíření licence chceme využít jak pro představení nových platebních možností na platební bráně, tak i k vylepšení našich osobních i obchodních účtů.

Chystáme novou platební metodu

“Chceme, aby uživatelé mohli zadat platební příkaz k platbě na e-shopu přímo z rozhraní naší platební brány. V Evropě takové služby už existují a i na českém trhu mohou být rozumnou alternativou k dominantním online platebním metodám, jako je platba kartou, nebo online bankovním převodem,” plánuje CEO GoPay Michal Babouček.

Klíčovou roli v úspěchu nové metody sehraje, jakým způsobem přistoupí banky k regulaci, která jim nařizuje, aby otevřeli svá API rozhraní licencovaným firmám, jako je právě GoPay.

“Každá banka k tomu zatím přistupuje po svém. Nicméně už teď jsou mezi nimi takové, jejichž API jsou pro nás použitelná,” vysvětluje Michal Babouček s tím, že největší výzvou bude skloubit technické možnosti současných API rozhraní s uživatelsky pohodlným odbavením na platební bráně.

Více možností pro osobní účty

Oprávnění poskytovat nové PSD2 služby chceme promítnout i do GoPay osobních účtů.

Těch aktivních máme v současnosti kolem 130 tisíc. Do dvou let chceme, aby skrze ně mohli jejich majitelé ovládat své bankovní účty u ostatních bank.

“Nové služby nám rovněž v budoucnu pomohou při nabízení úvěrových produktů, kdy budeme schopni lépe scorovat naše klienty a provádět související platební operace,” prozrazuje další cíl GoPay Michal Babouček.

Získání licence trvalo 20 měsíců

Na rozšíření své licence jsme začali pracovat v lednu 2018. O náročnosti řízení vypovídá kromě jeho délky i rozsah dokumentace, kterou si od nás ČNB vyžádala. Celkem šlo o více než 1400 stran textu.

“Museli jsme ČNB přesvědčit nejenom o smysluplnosti našeho obchodního plánu, ale zejména o bezpečnosti našich systémů a procesů,” vysvětluje Michal Babouček.

O GoPay

GoPay je jihočeská společnost se sídlem v Plané u Českých Budějovic. Založena byla v roce 2007 a od počátku své aktivity vyvíjí pod dohledem České národní banky, aktuálně jako instituce elektronických peněz a nově s oprávněním poskytovat AIS a PIS služby.

Hlavní aktivitou GoPay je provozování platební brány, přes kterou za poslední rok přijalo platbu přes 13 tisíc obchodníků.

Denně GoPay odbaví kolem 36 tisíc plateb. V roce 2018 rostl objem zprocesovaných plateb meziročně o 54 %.

Kromě platební brány GoPay nabízí elektronické osobní účty, tzv. GoPay osobní účty. Ty aktuálně používá kolem 130 tisíc aktivních uživatelů.

Kontakt pro média:
Jan Vodička
Marketingový manažer
jan.vodicka@gopay.cz

To nejlepší ze světa online plateb do vaší schránky

Zanechte nám svůj e-mail a my vám 2x měsíčně pošleme čerstvé novinky ze světa online plateb a e-shopů.

Jan Vodička

Honza se v GoPay stará o marketing a komunikaci. Rozhodně ho nesledujte na Twitteru.

O čem jsme ještě psali