5 platebních metod, které vylepší placení na každém e-shopu

31. 05. 2016

E-commerce

Existují desítky způsobů, jak přijímat platby na internetu.

Platit za zboží i služby se dá hotovostí, kartou, bitcoinem, SMSkou a dokonce i starou dobrou složenkou.

Jak ale v záplavě platebních metod vybrat ty, které zákazníkům usnadní placení a pomohou jim dokončit každou objednávku?

Abychom vám pomohli v rozhodování, připravili jsme srovnání nejoblíbenějších platebních metod.

Najdete v něm, co na jednotlivých metodách ocení vaši zákazníci i kolik vás bude stát jejich spuštění nebo provoz.

Dobírka

Dobírka

Představte si, že pořizujete na oblíbeném e-shopu mobil za 10 tisíc. Zdá se vám staromódní platit za něj v hotovosti, a to až ve chvíli, kdy vám ho kurýr doručí?

Jestli ano, patříte k menšině. Dobírka je stále nejpoužívanější způsob, jak lidé v Česku platí za zboží pořízené online, a to je vlastně hlavní důvod, proč by neměla chybět ani na vašem e-shopu.

Z pohledu prodávajícího ale dobírka přináší spíše starosti.

Musíte například počítat s tím, že někteří zákazníci zaslané zboží nepřevezmou, protože nemají takovou motivaci, jako ti, co za zboží zaplatili předem.

Připravte se proto na dodatečné náklady za zbytečnou dopravu i na nervy spojené s tím, aby se vám nepřevzaté zboží v pořádku vrátilo.

Hodně „zábavy“ si užijete i s řízením cash flow. U dobírky totiž dlouho trvá, než peníze za prodané zboží dorazí na váš účet. Standardní doba se pohybuje mezi 3 až 5 dny od doručení zboží. Když ale zboží zasíláte například na Slovensko, může se prodleva protáhnout klidně i na 2 týdny.

Sečteno podtrženo pokud spouštíte nový e-shop a vaši značku nikdo nezná, nebo pokud do vaší cílovky patří starší a konzervativně založení lidé, je pro vás dobírka nutností. Počítejte ale s tím, že budete trávit hodně času nad dohledáváním vrácených zásilek i při dohledávání peněz na vašem účtu i v pokladně.

Online bankovní převod

Online bankovní převod

Jestli hledáte rychlý, bezpečný a pohodlný způsob, jak přijímat platby na vašem e-shopu, online bankovní převod (jinak řečeno platby přes online bankovní tlačítka) je tou pravou volbou.

Z pohledu zákazníka jde o jednu z vůbec nejpohodlnějších platebních metod. Stačí, když zvolí tlačítko své banky, z e-shopu je přesměrován do internetového bankovnictví a tam odešle předvyplněný bankovní příkaz.

Jediné, co musí zákazník ručně vyplnit, jsou přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a ověřovací kód, který banky standardně zasílají přes SMS na mobilní telefon.

Informaci o provedené platbě získá váš e-shop prakticky okamžitě, a tak můžete zboží rychle předat k doručení. Spokojenější jste vy i zákazník.

Online bankovní převody dnes nabízí většina z největších domácích bank. Každá banka přiřadila platbě své jméno a logo. Online bankovní převod České spořitelny se nazývá Platba 24. MojePlatba je název pro bankovní tlačítko Komerční banky a Raiffeisenbank používá název eKonto.

Abyste nemuseli integrovat tlačítko od každé banky zvlášť, můžete využít služby platebních bran, které nabízí online bankovní převody více bank v rámci jedné integrace.

Snad jedinou nevýhodou online bankovního převodu je, že ne všechny banky mají internetová bankovnictví připravená pro přihlášení z mobilních telefonů, což neprospívá nákupům přes tablety a telefony.

Online platba kartou

Online platba kartouPůvab při placení kartou spočívá v jednoduchosti. Stačí mít u sebe kartu a mobilní telefon a pak už jen umět číst a psát.

Možná proto patří online platby kartami ve světě mezi vůbec nejoblíbenější platební metody na internetu a jejich obliba roste i v Česku, a to hlavně mezi mladými lidmi.

Oproti online bankovnímu převodu přes bankovní tlačítko je platba kartou na e-shopu přece jen o něco složitější. Zákazník musí při placení správně opsat 16místné číslo karty, datum vypršení platnosti karty a 3místný kód z rubu karty.

Na druhé straně platební brány si dnes umí údaje z karet zapamatovat, takže problém s opisováním odpadá a placení je pro zákazníky výrazně pohodlnější. Další výhodou je, že stejně jako u online bankovního převodu, získá e-shop informaci o platbě krátce po zaplacení, což výrazně zkracuje doručovací dobu.

Velký posun nastal i z pohledu bezpečnosti. Většina bank dnes vydává platební karty, na kterých jsou nastaveny limity pro platby na internetu. Karty jsou navíc v rámci technologie 3D Secure spárovány s telefonním číslem jejich majitele. Ten platbu potvrdí jednorázovým kódem, který mu při placení dorazí formou SMS do telefonu, takže nehrozí riziko zneužití karty v případě její ztráty nebo odcizení.

Nasazení platby kartou na váš e-shop vás u většiny platebních bran nebude nic stát. Poplatky za jednotlivé transakce mají brány nastaveny podle objemu plateb, které na kartách realizujete. Výchozí cena začíná okolo 2 % z objemu platby plus fixní poplatek v řádu jednotek korun za transakci.

Bankovní příkaz

Bankovní příkazKdyby hipsteři vyhlašovali anketu o nejvíc cool platební metodu na internetu, na bankovní příkaz by si asi vsadil málokdo. Pokud by se ale pořádala soutěž, jaké kdo zná platební metody, bankovní příkaz by určitě patřil mezi nejčastěji zmiňované.

Zákazníci zkrátka placení přes bankovní příkaz znají a jsou na něj zvyklí. Ne nadarmo je bankovní příkaz první možností ze všech, které Alza.cz při placení svým zákazníkům nabízí.

Rozchodit bankovní příkaz na e-shopu není žádná věda. Stačí propisovat čísla objednávek do automatických e-mailových šablon. Zákazník objedná a na e-mail mu dorazí informace k provedení platby.

Horší už je to s tím, aby zákazník skutečně zaplatil. Na rozmyšlení a odstoupení od obchodu má času habaděj. U platebního příkazu proto počítejte s vyšším podílem nezaplacených objednávek. A to není nic příjemného jak z pohledu cash flow tak z pohledu řízení zásob.

Další nevýhodou je šponování dodací doby. Kvůli prodlevám mezi nákupem a placením, placením a připsáním peněz na účet a odesláním zboží a jeho doručením, se nákup může protáhnout i na týdny. Opět nic moc pro e-shop i zákazníka.

Elektronická peněženka

E-peněženkyPayPayl, GoPay nebo Skrill. Znáte je? Jde o takzvané elektronické peněženky, které umožňují rychlý přesun peněz kamkoli, kdykoli – i na váš účet za zboží z vašeho e-shopu.

Funguje to snadno. Zákazník pošle peníze na účet ve své e-peněžence a přes ní potom platí na e-shopech, které platby z dané peněženky přijímají. Výhodou je rychlost platby – probíhá okamžitě a také její jednoduchost.

Zákazník se nemusí přihlašovat do bankovnictví, ani vyplňovat karetní nebo platební údaje. Platbu stačí potvrdit ověřovacím kódem, který dorazí formou SMS na mobil zákazníka.

Nevýhodou e-peněženek je, že je přes všechny výhody využívá malé množství zákazníků i e-shopů. To se ale může vzhledem k jednoduchosti a rychlosti placení snadno změnit.

Závěr

Jaké platební metody používáte na vašem e-shopu vy? Pište do komentářů vaše zkušenosti.

To nejlepší ze světa online plateb do vaší schránky

Zanechte nám svůj e-mail a my vám 2x měsíčně pošleme čerstvé novinky ze světa online plateb a e-shopů.

Jan Vodička

Honza se v GoPay stará o marketing a komunikaci. Rozhodně ho nesledujte na Twitteru.

O čem jsme ještě psali