Jak používat opakované platby?

24. 05. 2018

Aktuality/GoPay

Věděli jste, že díky platební bráně si můžete usnadnit práci s přijímáním plateb?

Kouzlo spočívá v opakovaných platbách, které dokáží peníze strhávat samy, aniž byste se vy nebo vaši zákazníci museli starat .

Radost z opakovaných plateb tak budete mít nejen vy, ale i vaši zákazníci.

Co to je a jak to funguje z pohledu obchodníka i platícího zákazníka se dozvíte v tomto článku.

Co jsou opakované platby a jak vám mohou ulehčit život?

Opakované platby umožňují automatické strhávání peněz z účtu zákazníka, a to tak často, jak potřebujete. Opakovaná platba je v podstatě trvalý platební příkaz, jen s tím rozdílem, že se týká plateb kartou.

Pokud chcete opakované platby nabízet ve svém portfoliu možností plateb, musíte mít souhlas zákazníka. Souhlas získáte tak, že zákazník založí na vašem webu první platbu, při níž se na pozadí vytvoří možnost opakovaných plateb. Peníze se pak začnou strhávat samy a to tak často, jak jste se zákazníkem dohodli.

Vždycky ale musíte zákazníkovi sdělit konkrétní parametry opakované platby. Patří mezi ně například jak často budete platbu strhávat, jaká bude její maximální výše, atd.

Někdy se můžete v souvislosti s opakovanou platbou setkat s označením rekurentní. Znamená to a jedno a to samé.

Pro jaký byznys se opakované platby hodí?

Opakované platby se hodí pro jakýkoli typ e-shopu, nebo byznysu, kde je zapotřebí, aby zákazník platil pravidelně. Různé předplatné nebo služby, které si zákazník pronajímá. Níže naleznete obory, pro které se tento typ plateb hodí nejvíce:

  • e-shopy s potravinami, kosmetikou, zvířecím krmivem
  • předplatné novin a časopisů
  • poskytování software služeb (různé nástroje)
  • poskytování webhostingu, cloudu
  • kurzy, školení, e-booky a jiné výukové materiály
  • nadace, sponzorské dary

Jaké jsou druhy opakovaných plateb?

V GoPay si můžete vybrat ze dvou druhů opakovaček:

Automatická opakovaná platba

Automatickou opakovanou platbu si můžete představit jako trvalý příkaz. Znamená to, že v pravidelných intervalech dochází ke strhávání stejné částky.

Tento druh se nejlépe hodí pro různé předplatné a podobné služby. Např. zákazník si vybere měsíční předplatné. Každý měsíc se mu automaticky strhne určitá částka. Zákazník nemusí každý měsíc myslet na to, že musí něco zaplatit a vy budete mít jistotu, že vám peníze budou chodit včas.

Opakovaná platba na vyžádání

Na rozdíl od automatické, opakovaná platba na vyžádání funguje tak, že se výše strhávané částky může různit (podle potřeb) a ke strhávání dochází nepravidelně.

Možnost opakované platby na vyžádání oceníte zejména v případě, že nabízíte službu, která je první měsíc zdarma, a poté přechází v placenou verzi. Nebo nabízíte službu, u které jsou různé cenové tarify, zákazník třeba přechází na jiný tarif, tak mu začnete automaticky strhávat jinou částku, aniž by zákazník musel založit novou platbu.

Opakované platby na vyžádání ale mohou fungovat i bez interakce s platební bránou v kombinaci s platbami na jeden klik. Zákazník provede první platbu obvyklým způsobem, u další objednávky už má zapamatovanou kartu na e-shopu a pouze klikne na tlačítko Zaplatit, aniž by museli vyvolat platební bránu a opisovat údaje z karty. Na pozadí se strhne opakovaná platba. Takto mohou zákazníci platit například za MHD jízdenky přes mobilní aplikaci.

Jaké jsou výhody opakovaných plateb?

Obchodník

Platby přijímáte snadno a bez starostí

Opakované platby nepředstavují žádnou práci navíc. O platby se vůbec nestaráte a vždy vám k určitému datu dorazí peníze úplně samy.

Konkurenční výhoda

Svým zákazníkům dáváte pohodlí, které by jinak neměli, což pro vás může znamenat jistou výhodu oproti konkurenci, která podniká ve stejném oboru, ale opakované platby nenabízí

Předpokládaný odhad příjmů

Díky tomu, že vám peníze chodí sami, tak budete mít lepší přehled o svém toku peněz. Například když si u vás zákazník objedná předplatné na celý rok, můžete počítat s tím, že takovou částku opravdu dostanete. To se vám u běžných online plateb jen tak nestane, protože dopředu nevíte, kdo si co u vás koupí.

Platící zákazník

Platby odcházejí samy bez starostí

Nemusíte řešit, že jste zapomněli za něco, co pravidelně odebíráte, zaplatit. Peníze vám odcházejí z účtu samy.

Žádné opisování údajů z karty

Pokaždé, když platíte na internetu online, musíte opsat spoustu čísel a údajů z karty, než zaplatíte. Snadno se můžete překliknout a navíc vás to stojí čas (pokud nepoužíváte možnost uložení karty v e-shopu, které v GoPay nabízíme). Údaje opisujete jen při založení první opakované platby, dál už se systém stará za vás.

Maximální bezpečnost

Opakované platby podléhají přísným požadavkům karetních asociací (VISA, MasterCard). Proto například musí mít obchodník váš souhlas a informovat vás o všech parametrech opakované platby. Karetní asociace tak chtějí předcházet případným rizikům zneužití zákazníkových peněz ze strany obchodníka. Obchodníkům zkrátka nadiktují, jaké požadavky musí splňovat, pokud chtějí opakované platby nabízet. Přes pravidla karetních asociací nejede vlak.

Dále platební brána GoPay zachází s citlivými karetními údaji (číslo karty, datum platnosti, CVC/CVV kód) podle bezpečnostního standardu PCI DSS. Znamená to mimo jiné, že obchodník nemá přístup k celému číslu vaší platební karty a data nemůže zneužít. Nemusíte se tedy bát, že by svá karetní data předával do nepovolaných rukou. Více o tématu PCI DSS si můžete přečíst zde.

Jak opakované platby získáte?

Pokud vás opakovačky zaujaly a chtěli byste je nabídnout i vašim zákazníkům, napište vašemu GoPay obchodními správci (kontakt zjistíte ve vašem GoPay obchodním účtu). Co se týče implementace opakovaných plateb, z vaší strany je nutné provést drobné úpravy v integraci. Bližší informace ohledně integrace vám sdělí naše technická podpora.

Více informací ohledně nabízení opakovaných plateb najdete v našem centru nápovědy.

To nejlepší ze světa online plateb do vaší schránky

Zanechte nám svůj e-mail a my vám 2x měsíčně pošleme čerstvé novinky ze světa online plateb a e-shopů.

Jan Vodička

Honza se v GoPay stará o marketing a komunikaci. Rozhodně ho nesledujte na Twitteru.

O čem jsme ještě psali