Máte dokonalý e-shop a objednávky se vám jenom hrnou.

V administraci se kocháte pohledem na výpis přijatých plateb a těšíte se, až dorazí na váš bankovní účet.

Chcete provést vyúčtování, ale najednou ejhle – nejde to.

Proč se vám nedaří vyúčtovat a jak se problémům s vyúčtováním vyhnout?

Přinášíme vám seznam nejčastějších důvodů, proč se vyúčtování nedaří.

1. Nastavená frekvence vyúčtování

Když zasíláme provozní údaje při zahájení spolupráce, vyúčtování je automaticky nastaveno na měsíční frekvenci. Frekvenci si můžete změnit na denní nebo týdenní. Také si můžete nastavit limit pro provedení vyúčtování nebo vyúčtování provést manuálně.

Co znamená vyúčtování?
Co znamená frekvence vyúčtování?

2. Parametr D

Na každém obchodním účtu je automaticky nastaven parametr posunutí vyúčtování – parametr D. Znamená to, že pokud chcete vyúčtovat platbu přijatou k dnešnímu dni, prostředky vám dorazí např. za 3 dny (parametr D=3). Během těchto 3 dnů dojde k uvolnění platby pro vyúčtování.

Parametr D představuje posunutí vyúčtování o nastavenou hodnotu.

Je nastaven z důvodu, že partneři GoPay platby nevyplácí okamžitě, ale obvykle s 3 denním zpožděním. Než vám peníze pošleme, musíme počkat, až platby budou tzv. kryté od partnerů.

3. Limit vyúčtování

Pro každý obchodní účet je automaticky nastaven limit 10 kč pro vyúčtování. Tento limit si můžete měnit, jak je libo.

Někdy se může stát, že vyúčtování nelze provést z důvodu nedostatku finančních prostředků na účtu. V takovém případě se ujistěte, zda nemáte na obchodním účtu nastavený limit pro provedení vyúčtování.

Příklad: Pokud si nastavíte limit pro vyúčtování 5 tisíc Kč, ale chcete vyúčtovat částku 3 tisíce Kč, vyúčtování se vám nepodaří. Musíte si limit snížit, nebo počkat, až budete mít na obchodním účtu větší částku než 5 tisíc.

4. Neuhrazená pohledávka

V souladu se sazebníkem účtujeme poplatek za vedení platební brány v případě, že za kalendářní měsíc nesplníte nastavený obrat realizovaný přes platební bránu.

Pokud obrat nesplníte, vzniká automaticky poplatek za vedení platební brány.

Co znamená obrat?

Poplatek se vždy snažíme strhnout ze zůstatku obchodního účtu.

Pokud na vašem účtu není dostatek prostředků pro pokrytí poplatku, vyúčtování na všech obchodních účtech je zablokováno. V takovém případě vás vyzveme, abyste svůj zůstatek navýšili pomocí bankovního převodu.

Pokud máte zůstatek na jiném obchodním účtu, je možné vzniklý poplatek na základě žádosti převést do jiné měny a pokrýt ze zůstatku tohoto obchodního účtu nebo si navýšit zůstatek bankovním převodem.

5. Neprovedená identifikace

V GoPay musíme dodržet zákony, zejména novelu zákona 253/2008 Sb. Tento zákon nás staví do role povinné osoby, jejíž zákazníci musí být dle zákona identifikováni.

Co je novela zákona č. 253/2008 Sb.?

Pokud na vašem e-shopu dojde k překročení zákonných limitů, dojde automaticky k zablokování vyúčtování, a to do doby provedení vaší identifikace.

Možnosti identifikace jsou popsány zde.

Jaké jsou zákonné limity?

6. Chybné parametry ve vyúčtování if ++

IF ++ je nařízení Evropské unie, které nám ukládá povinnost zahrnout do vyúčtování rozpad poplatků u platby kartou.

Každé vyúčtování, které je v systému prováděno, je nastaveno v režimu IF ++. Pokud se zpozdí podklady od partnera, které potřebujeme k rozšifrování jednotlivých nákladů, nemůžeme provést vyúčtování.

Vyúčtování můžete v tomto případě provést později, nebo si vyžádat tzv. blended verzi, která neobsahuje rozpad poplatků.

Co znamená IF ++?

7. Debetní pohyb před provedením vyúčtování

Pokud se vám nedaří vyúčtování provést z důvodu nedostatku prostředků, ujistěte se, že v době před provedením vyúčtování (v době parametru D) nedošlo k debetnímu pohybu. Za debetní pohyb považujeme storno platby nebo odečtení správních poplatků.

Příklad: Vždy, když provádíte vyúčtování, děje se tak k období před 3 dny. Například když je datum 24.10., vyúčtování se vztahuje k období do 20.10. Pokud v době mezi 20.10. a 24.10. dojde k ponížení zůstatku a na účtu již není dostatek peněz k 20.10., vyúčtování neproběhne.

Této situaci se můžete vyhnout tak, že na obchodní účet doplníte požadovanou částku. Následně vyúčtování proběhne automaticky.

Stále se vám nedaří vyúčtovat?

Přečetli jste si náš návod, ale vyúčtování vám přesto nefunguje?

Zavolejte nám na +420 840 818 918 nebo nám napište e-mail na podpora@gopay.cz. Spolu jistě důvod neprovedení vyúčtování najdeme a také vám poradíme, abyste se v takové situaci už neocitli.

O čem jsme ještě psali

Veronika Štefková

Veronika v GoPay pracuje jako Customer Care Manager. Když zrovna neřeší, jak udělat všechny zákazníky GoPay šťastnějšími, sleduje nejpíš nějaký film. Její slabostí je fantasy.