Souboj platebních metod – Dobírka vs Online platba kartou

08. 06. 2017

E-commerce

Když přijde řeč na placení na internetu, českému prostředí stále vévodí dobírka.

Zákazníci ji využívají nejčastěji, obchodníkům ale přináší spoustu starostí navíc.

Naštěstí existují i další způsoby platby, které usnadňují práci platícím i prodávajícím.

Které to jsou? A v čem jsou výhodnější než dobírka?

Postavili jsme jednotlivé platební metody do ringu a nechali je spolu zápasit. Výsledky jsme změřili a nyní vám je přinášíme.

Prohlédněte si výsledkovou listinu 5 nejpoužívanějších platebních metod.

Online platba kartouOnline bankovní převodKlasický bankovní převodOnline peněženkyDobírka
Kdy ví obchodník o platběIhnedIhned1 - 3 dny (dle banky)IhnedPo převzetí zboží (několik dní)
Garance vrácení platbyAnoNeNeAno*Ne
Náklady při nepřevzetíNeNeNeNeAno
Podíl metody na trhu** 18 % 6 %8 %2 %34 %
EETAnoAnoNeAnoNe***
Průběh platbyStačí zadat platební údajeStačí odeslat předvyplněný platební příkazJe nutné zadat a odeslat platební příkaz Stačí potvrdit platbu ověřovacím kódemPlatba hotovostí nebo kartou při převzetí
Cena za platbuZdarmaZdarmaZdarmaZdarmaAž desítky Kč (dle e-shopu)
*PayPal, **Zdroj: Heureka, ***Dle způsobu dopravy a dohody s dopravcem.

Online platba kartou

online platba kartou

Online platba kartou zaznamenala mírný nárůst co do oblíbenosti oproti minulému roku, a to i přes komplikace spojené se systémem EET.

Metoda s sebou nese hned několik výhod. Především oceníte její téměř gepardí rychlost – informace o platbě se k vám dostane ihned poté, co zákazník provede platbu. Vy tak můžete začít chystat zboží k expedici.

Jak ale získat zákazníky, kteří stále váhají při pohledu na formulář se zadáváním čísla karty? K tomu vám pomůže možnost vrácení peněz, která je garantována bankou. Tak zvýšíte důvěru zákazníka.

Jak funguje garance vrácení peněz?
Vrácení peněz umožňuje funkce zvaná chargeback. Zákazník podá reklamaci u své banky, pokud mu obchodník neposkytl zboží. Jedná se o vyšší ochranu zákazníků před nespolehlivými obchodníky.

Platba kartou online se kamarádí i s platebními bránami. V GoPay například poskytujeme funkci zapamatování čísla karty, takže odpadá nutnost opisování dlouhých čísel. Zákazník zaplatí na jedno kliknutí.

Co jsou platby na jedno kliknutí?
Jde o usnadnění placení, které pro online platby kartou umožňuje platební brána. Při první platbě zákazník uloží na bráně své platební údaje a telefonní číslo. V následné platbě se přes SMS kód přihlásí k uložené kartě a každou následující platbu již potvrzuje pouze jedním klikem rovnou z uložené karty na bráně. Průběh platby na jedno kliknutí je detailně popsaný v článku Platba na jedno kliknutí na platební bráně GoPay.  
Jak probíhá placení s 3D Secure?
Technologie 3D Secure umožňuje autentizaci platby pomocí SMS kódu, který je v průběhu platby zaslán na telefonní číslo majitele karty. Banka pošle zákazníkovi SMS s ověřovacím kódem. Bez něj se platba neuskuteční. Použití 3D Secure tak výrazně snižuje riziko zneužití platebních údajů.

Platbám kartou vycházejí vstříc také karetní asociace, které díky technologii 3D Secure bojují s potenciálním rizikem zneužití karty. Zákazník platbu potvrdí sms kódem a má zaplaceno, aniž by se musel bát o své údaje.

online bankovní převod

online bankovní převod

Je přeborníkem v počtu jmen. Často se mu říká bankovní nebo platební tlačítko. Každá banka má pak svoje označení. Zákazník se například může setkat s následujícími názvy:

  • ePlatba – Raiffeisenbank
  • MojePlatba – Komerční banka
  • mPeníze – mBank
  • PLATBA24 – Česká spořitelna

Online bankovní převod znamená pro zákazníka superpohodlnou volbu. Zpravidla probíhá tak, že zákazník si vybere tlačítko své banky a poté je přesměrován do svého internetového bankovnictví. Po vyplnění přihlašovacích údajů se zákazníkovi zobrazí předvyplněný bankovní příkaz, který stačí potvrdit a hotovo. Stačí jeden klik.

Co znamená, že bankovní příkaz je předvyplněný?
Při platebním procesu zákazník klikne na svoji banku příslušným tlačítkem. Banku pozná podle loga. Následuje přesměrování do internetového bankovnictví, kam se zákazník jednoduše přihlásí. Nyní přichází kouzlo bankovního tlačítka – objeví se platební příkaz s automaticky vyplněnými platebními údaji. Stačí potvrdit SMS kódem a už se vesele platí. 

Informaci o platbě opět získáte ihned po zaplacení. Zákazník se tak může těšit na brzké doručení zboží.

klasický bankovní převod

klasický bankovní převod

Bankovní převod je starý známý mezi platebními metodami. Nepřináší s sebou tolik inovací a pohodlí jako platba kartou nebo online bankovní tlačítko.

Zákazník zadá standardní příkaz prostřednictvím svého bankovnictví. Nevýhodou je zdlouhavé zadávání údajů, jako číslo protiúčtu, variabilní symbol, nebo částka k úhradě. Taková procedura může zákazníka odradit.

Často se stává, že zákazník ve spěchu zadá jiný variabilní symbol, nebo se přepíše v čísle účtu. Platba se tak nespáruje a vám peníze nedorazí.

Jak rychle probíhají převody peněz mezi bankami?
Pokud má zákazník stejnou banku jako vy, převod peněz trvá pár desítek minut až jeden pracovní den. V opačném případě to může trvat 1-3 pracovní dny. Banky však poctivě trénují, aby převody byly co nejrychlejší

Co se týče rychlosti, bankovní převod tedy zaostává za online metodami. V GoPay si však dokážeme s tímto problémem poradit. U vybraných českých bank jsme zařídili převod s rychlým potvrzením o platbě.

Z pohledu EET má však bankovní převod tu výhodu, že není nutné jej evidovat.

e-peněženky

e-peněženky

Elektronické neboli digitální peněženky jsou zatím malým hráčem na českém trhu. Veliké oblibě se těší zejména v zahraničí. U nás se můžete setkat s PayPal nebo GoPay.

Mám platební bránu GoPay. Můžu přijímat platby přes PayPal?
Ano, i tuto možnost v GoPay umíme. Přihlaste se do svého GoPay obchodního účtu a metodu PayPal si snadno aktivujte. 

Princip je jednoduchý. Zákazník si dobíjí svojí e-peněženku, přes kterou pak zaplatí na vašem e-shopu. Žádné opisování čísla karty, ani přihlašování do bankovnictví. Platbu stačí potvrdit kódem, který dorazí v SMS.

E-peněženka je velmi bezpečná – zákazník se nemusí bát, že se mu jeho osobní údaje poztrácí.

Dobírka

dobírka

Dobírka představuje pro obchodníka nutné zlo. Zákazníci jsou však na ni zvyklí, a tak s dobírkou musíte chtě nechtě počítat. 

Zboží odesíláte neznámo kam, aniž by byla provedena platba. Nakonec zjistíte, že si zákazník zboží nevyzvedl a vám tak vzniknou další náklady spojené s přepravou – jenže zboží jste neprodali.

Dobírku je možné vnímat i jako projev nedůvěry v obchodníka. Zákazníci se bojí posílat dopředu peníze – co když obchodník zboží nepošle, nebo bude ve špatné kvalitě?

Je dobírka oblíbená i v zahraničí?
Když vyrazíte za hranice, setkáte se s názvem Cash On Delivery (COD). Oblíbenost dobírky se liší v závislosti na vybraném regionu. Tak třeba v západních zemích nemá dobírka prakticky žádný dopad na e-commerce trh, za to v Polsku, Rusku, nebo Taiwanu je o něco víc populární. Souvisí to s tím, že obyvatelé těchto zemí jsou tradičně zvyklí platit hotově. V globálním měřítku dobírka zaujímá 7 procent. 

Když přijde na převod peněz, závod na čas by dobírka jistě prohrála. Zpravidla si musíte počkat 3-5 dní od převzetí zboží zákazníkem. Dobírka vás tak potrápí i co se týče správy financí vašeho e-shopu.

Ani s EET to není tak jednoduché.

Pravidla říkají, že pokud vám kurýrní služba zašle peníze na účet, tržbu evidovat nemusíte. Háček je v tom, když peníze od kurýrní služby obdržíte v hotovosti – pak je nutné tržbu evidovat. Způsob jakým platí zákazník (karta, hotovost) tak nehraje roli. Dejte si také pozor, jaký druh dopravy využíváte. 

Dobrá zpráva je, že se obliba dobírky rok od roku postupně snižuje

Jaké platby používáte Vy?

Jak je to s placením na vašem e-shopu? Které platební metody používáte a jak se vám osvědčily?

Napiště nám do komentářů vaše zkušenosti. Děkujeme.

To nejlepší ze světa online plateb do vaší schránky

Zanechte nám svůj e-mail a my vám 2x měsíčně pošleme čerstvé novinky ze světa online plateb a e-shopů.

Jan Vodička

Honza se v GoPay stará o marketing a komunikaci. Rozhodně ho nesledujte na Twitteru.

O čem jsme ještě psali