Mini průvodce světem placení na internetu

26. 01. 2016

Aktuality/GoPay

Vyznáte se ve všech platebních metodách, které vám obchodníci při placení na internetu nabízí? Jste si jisti, že například při placení kartou, jsou peníze na vašem účtu v bezpečí?

V tomto článku se dozvíte, jak fungují základní typy online platebních metod a seznámíte se s jejich výhodami i zápory.

Ukážeme vám také, na co byste si měli dát při placení na internetu pozor a jak nejlépe ochráníte vaše platební údaje před zneužitím.

Kdo je kdo ve světě online plateb

Nejprve si pojďme ukázat, kdo je kdo ve světě online plateb.

Nakupující nebo zákazník je každý, kdo chce zaplatit online za zboží nebo služby u obchodníků. Obchodník je zase ten, kdo přijímá platby od zákazníků.

Alfou a omegou placení na internetu je bezpečné přesunutí peněz z účtu zákazníka na účet obchodníka, a to ve správném množství a ve správném čase. Tím se zabývají zprostředkovatelé plateb.

Patří mezi ně banky, platební i karetní instituce a také takzvané platební brány, které sdružují bankovní i transakční služby do jednoho místa, čímž zákazníkům i obchodníkům placení výrazně usnadňují.

Obrázek – Platební brána v online světěPlatební brána

Pohodlí totiž hraje při placení na internetu hned po bezpečnosti druhou nejdůležitější roli.

K čemu je platební brána

Představte si například, že by ve vašem oblíbeném e-shopu šlo platit jenom bankovním převodem. Jak často byste v něm nakupovali, kdybyste museli při každé objednávce zadávat nový bankovní příkaz? Moc často nejspíš ne, že?

Zkuste si také přestavit, že máte e-shop a chcete svým zákazníkům pro pohodlí nabídnout co nejvíce platebních metod. Jak by se na takový úkol zatvářil váš programátor? Možná by se zaradoval, že získá jistou práci několik let dopředu. Otázkou je, jestli byste ho na tak dlouho bez přijímání plateb dokázali zaplatit.

Obrázek – S platební bránou dokáže obchodník snadno nabídnout více platebních metod najednouPlatební brána GoPay

S platební bránou vám žádný z popsaných problémů nevznikne. Když nakupujete, umožní vám snadněji a rychleji zaplatit a když prodáváte, nemusíte zase programovat desítky platebních řešení, a přesto je všechny můžete nabídnout.

Pojďme se nyní podívat, jak fungují nejoblíbenější metody placení na internetu.

Platba platební kartou online

Placení kartami na internetu je stále oblíbenější. Je to dáno hlavně jednoduchostí a rychlostí platby i rostoucími bezpečnostními opatřeními, díky kterým patří placení kartami mezi nejbezpečnější metody placení na internetu vůbec.

Při placení kartou online vás e-shop přesměruje na platební bránu nebo na zabezpečenou stránku. Potom stačí vyplnit 16místné číslo vaší karty, datum platnosti, 3místný bezpečnostní kód a máte hotovo.

Obrázek – Placení kartou na platební bráně GoPayPlatební brána GoPay

Zprostředkovatel platby, což je nejčastěji platební brána, banka nebo karetní asociace, předá informaci o vaší platbě bance, která kartu vystavila. Ta ji buď schválí, nebo zamítne. Informace o výsledku následně putuje zpět ke zprostředkovateli, který ji předá obchodníkovi, který na základě toho může vystavit objednávku.

To vše se odehraje v řádu několika sekund, takže obchodník vám může téměř okamžitě poslat objednané zboží. Peníze za platbu přistanou na účet obchodníka s odstupem několika dní.

Díky technologickým inovacím platebních zprostředkovatelů se placení kartami online neustále vyvíjí a zjednodušuje.

Obrázek – Brána GoPay se přizpůsobí zařízení, na kterém platíteMobilní brána GoPay

Platební brána GoPay například umožňuje zapamatování karty, takže další platby je možné provádět doslova na jedno kliknutí bez zdlouhavého opisování karetních údajů.

S technologií 3-D Secure zase odpadlo riziko zneužití platebních údajů při ztrátě nebo krádeži karty. Transakce jsou totiž chráněny pinem, bez něhož není možné platbu potvrdit.

Obrázek – Loga, podle kterých poznáte, že obchodník používá technologie 3-D Secure3-D Secure

Platba online bankovními tlačítky

Pokud jde o bezpečí a pohodlí při placení na internetu, bankovní tlačítka jsou správnou volbou.

Během objednávky vyberete bankovní tlačítko vaší banky a poté vás platební brána přesměruje do internetového bankovnictví. Zde na vás bude čekat předvyplněný platební příkaz včetně čísla účtu obchodníka, variabilního symbolu i částky k zaplacení.

Bez starostí s vyplňováním platbu odešlete a obchodník ji obdrží do několika minut od provedení, takže vám může zboží okamžitě expedovat.

Obrázek – Loga online bankovních tlačítek, které podporuje platební brána GoPayOnline bankovní tlačítka

Bezpečnostní rizika jsou zde minimální, protože před schválením platby se přihlásíte do internetového bankovnictví a obchodník se vašim platebním údajům nijak nedostane.

Nevýhodou online bankovních tlačítek je, že jde o poměrně mladou platební metodu. Ne všechny banky ji nabízí a ty co ano, často nemají svá bankovnictví připravená na platby z mobilních zařízení.

Také obchodníci, jejichž platební brány online bankovní tlačítka umí, mívají někdy rezervy v tom, jak tlačítka zákazníkům srozumitelně prezentovat.

Platba bankovním převodem

I z těchto důvodů se stále při placení online můžete setkat s klasickým bankovním převodem.

Princip je zpočátku stejný, jako u bankovních tlačítek. Po přihlášení do internetového bankovnictví ale musíte příkaz ručně zadat.

Obrázek – Bankovní převody, které podporuje platební brána GoPayPlatební brána GoPay

A pokud má obchodník účet u jiné banky, než vy, může se platba a tím pádem i odeslání zboží k vám, protáhnout klidně i na několik dní.

Protože jde o bezpečnou platební metodu, kterou navíc většina obchodníků snadno rozchodí, zůstává placení online bankovním převodem stále hojně rozšířené.

Nově nastupující online platební metody

Nejenom u e-shopů se ale můžete setkat s novými způsoby placení online.

Prostřednictvím metody superCASH například můžete platit za zboží zakoupené na internetu v hotovosti na terminálech společnosti Sazka nebo na pobočkách České pošty. Stačí předložit čárový kód, který obdržíte během platby.

Obrázek – Logo superCASHsuperCASH

Díky službě paysafecard zase můžete platit přes předplacenou kartu, ze které se peníze odešlou po zadání 16místného kódu. Kartičky v různých hodnotách předplaceného kreditu seženete na benzínových pumpách a často i v sázkových kancelářích.

Obrázek – Logo paysafecardpaysafecard

Služby jako m-platba nebo Premium SMS umožnují platit drobnější částky pomocí mobilního telefonu.

Obrázek – Používané zobrazení pro placení přes mobilní telefon službami m-platba a Premium SMSPremium SMS

Na jednoduché placení online přes mobilní aplikaci, která si pamatuje platební i doručovací údaje, se zaměřuje platební metoda Masterpass.

Obrázek  – Logo MasterpassMasterpass

Rostoucímu zájmu se těší i platby prostřednictvím virtuální měny bitcoin.

Obrázek – Průběh platby bitcoiny prostřednictvím systému BitcoinPay a platební brány GoPayPlacení bitcoiny

Přestože společným znakem nastupující metod je snaha o maximální ochranu platebních údajů a pohodlí a při placení, u většiny obchodníků se zatím nejčastěji setkáte s tradičními metodami.

Na co byste si u nich při placení online měli dát pozor?

Jak bezpečně platit na internetu?

Zní to jako otřepaná fráze, ale úplně nejdůležitější je vědět, u koho nakupujete.

U zavedeného a prověřeného e-shopu vám zneužití platebních údajů prakticky nehrozí.

Je to dáno tím, že větší a zavedené e-shopy používají k procesování plateb platební brány, které zpracovávají veškeré citlivé údaje za obchodníky.

Proto brány musí plnit přísná bezpečnostní kritéria, a to jak ze strany karetních asociací, tak i ze strany bankovních regulátorů.

Obrázek – Kladná hodnocení zákazníků u zavedeného e-shopuHodnocení zákazníků

V případě méně známých nebo začínajících obchodníků se zaměřte na zákaznická hodnocení i na bezpečnostní opatření v samotném průběhu platby.

Pokud například chcete platit kartou, ohlídejte si, že stránka, na které vyplňujete údaje z vaší karty, používá pro přenos informací k obchodníkovi šifrování.

Poznáte to podle toho, že adresa stránky má v adresním řádku vašeho prohlížeče na začátku písmena https. Pokud uvidíte jen http, raději údaje do stránky nezadávejte.

Obrázek – Jak poznat zabezpečenou stránkuJak poznat zabezpečenou stránku

Varováním také je, pokud váš prohlížeč nahlásí po přístupu na stránku s platebními údaji problém s neplatným certifikátem. Ani v tomto případě raději v placení nepokračujte.

V žádném případě také nikomu neposílejte e-mailem ani jiným způsobem údaje z vaší platební karty.

Jaká je vaše nejoblíbenější platební metoda na internetu?

Pro placení na internetu platí to samé, co pro placení v kamenných obchodech. Pokud začnete pochybovat o tom, komu posíláte své peníze, raději jděte nakoupit jinam.

Kde se vám na internetu nejlépe platí a jakou platební využíváte nejčastěji?

Zdroj úvodního obrázku: https://www.flickr.com/photos/clement127/16583855727/

To nejlepší ze světa online plateb do vaší schránky

Zanechte nám svůj e-mail a my vám 2x měsíčně pošleme čerstvé novinky ze světa online plateb a e-shopů.

Jan Vodička

Honza se v GoPay stará o marketing a komunikaci. Rozhodně ho nesledujte na Twitteru.

O čem jsme ještě psali