26 rad českých expertů, jak vybrat e-shopové řešení

21. 09. 2017

E-commerce

Každý začínající e-shopař jistě zná ten pocit, kdy stojí před zásadní otázkou:

Jak mám postavit e-shop? Co je pro mě nejlepší? Co když nemám fůru peněz?

Vzali jsme si k ruce odborníky, kteří se kolem e-shopů točí dnes a denně, aby vám poradili, jak se v nabídce zorientovat. Oslovili jsme experty ze společností, které se výstavbě e-shopů věnují, ale i konzultanty na volné noze.

Položili jsme jim 4 jednoduché otázky:

1. Existuje univerzální návod, jak si vybrat technické řešení e-shopu?
2. Jaký je dnes běžný standard – co e-shopová řešení umí a jak moc usnadňují majitelům e-shopů práci?
3. Jaký je rozdíl mezi českými e-shopovými řešeními a těmi ze zahraničí?
4. Kdybyste se ocitli v kůži e-shopaře, jaká kritéria byste sledovali při výběru technického řešení e-shopu?

Konzultantů na volné noze jsme se ptali i na jejich zkušenosti se zakládáním e-shopu.

Doufáme, že vám jejich rady poslouží jako inspirace a pomůžou vám nastartovat ten nejlepší e-shop na světě. Přejeme příjemné čtení.

Jan Brož, Marketingový manager Eshop-rychle.cz

 eshop-rychle

Co je Eshop-rychle?Kde zjistit víc?
Eshop-rychle je moderní řešení, které si zařídíte pohodlně a snadno do 5 minut. Výhodou je, že nemusíte platit za žádná další vylepšení, ani aktualizace. V Eshop-rychle vám navíc vždy rádi poradí, když si nebudete s něčím vědět rady.  

1. EXISTUJE UNIVERZÁLNÍ NÁVOD, JAK SI VYBRAT TECHNICKÉ ŘEŠENÍ E-SHOPU?
Pro každého člověka, a hlavně projekt, bude vhodné jiné technické řešení. Obecně se dá říci, že e-shop na míru je vhodný spíše pro zaběhnuté vetší e-shopy, které přerostou své stávající řešení.

Pro začínající menší a střední e-shopy bude určitě vhodnější varianta krabicového řešení, nebo open-source. Začínajícím e-shopařům bych ale rozhodně doporučil jedno z krabicových řešení e-shopu, která jsou na českém trhu, a ke kterému e-shopař nepotřebuje ani vlastního programátora, ani technické znalosti.

2. JAKÝ JE DNES BĚŽNÝ STANDARD – CO E-SHOPOVÁ ŘEŠENÍ UMÍ A JAK MOC USNADŇUJÍ MAJITELŮM E-SHOPŮ PRÁCI?
Pokud se bavíme čistě o hotových krabicových řešeních, tak ty dokáží majiteli ulehčit nejen vytvoření e-shopu, kde si člověk dokáže postavit vlastní e-shop vlastními silami a ještě ten samý den prodávat, ale zejména také každodenní provoz e-shopu. E-shopové řešení se postará za provozovatele o kompletní technické řešení, zpravidla ho včas upozorní na legislativní změny, které za něj navíc zdarma zapracují do všech e-shopů na své platformě, jako tomu bylo například v poslední době s příchodem EET. A zapomenout nesmím ani na bezplatnou zákaznickou podporu, která ráda pomůže, když si provozovatel e-shopu s čímkoli neví rady.

3. JAKÝ JE ROZDÍL MEZI ČESKÝMI E-SHOPOVÝMI ŘEŠENÍMI A TĚMI ZE ZAHRANIČÍ?
Rozdíl je zejména v tom, pro jaký trh jsou určeny. Na zahraničním e-shopu často budete marně hledat podporu některých specifických funkcí pro český trh. Jako příklad za všechny mohu uvést např. Elektronickou evidenci tržeb (EET).

4. KDYBYSTE SE OCITL V KŮŽI E-SHOPAŘE, JAKÁ KRITÉRIA BYSTE SLEDOVAL PŘI VÝBĚRU TECHNICKÉHO ŘEŠENÍ E-SHOPU?
Jako první bych se zaměřil na velikost projektu, pro který chci e-shop zřídit. Potřebuji e-shop na míru za statisíce až miliony korun? Často lidé hledají člověka, který by jim naprogramoval e-shop na míru i u menšího projektu a přitom netuší, že by jim v pohodě stačilo krabicové řešení řádově za stovky korun měsíčně.

Při volbě mezi dodavateli e-shopového řešení bych poté sledoval opět zejména potřeby svého projektu a hledal informace, zda je řešení schopno nabídnout všechny funkce, které potřebuji. Důležitým faktorem by pro mě byla také kvalitní a bezplatná zákaznická podpora. A v neposlední řadě bych se díval na poměr cena/výkon tohoto řešení. Pro mě osobně by byl velký rozdíl platit u začínajícího projektu za pronájem e-shopu 300 Kč měsíčně, nebo se přes další skryté poplatky vyšplhat např. přes hranici 2.000 Kč / měsíc.

Pokud vás zajímá více informací, přečtěte si článek na našem blogu, kde jsme se zabývali srovnáním 3 typů technického řešení e-shopu.

Jaroslav Hansal, CEO Bohemiasoft

Jaroslav Hansal

Co je Bohemiasoft?Kde zjistit víc?
Lidé z Bohemiasoft mají na svém kontě hned několik úspěšných projektů. Můžete si vybrat e-shopové řešení Webareal, vytvořit si vlastní projekt pomocí nástroje Zombeek, nebo prodávat přes platformu Shopareal.  
Webové stránky Webareal, Zombeek, Shopareal. 

1. EXISTUJE UNIVERZÁLNÍ NÁVOD, JAK SI VYBRAT TECHNICKÉ ŘEŠENÍ E-SHOPU?
Existují různé typy řešení e-shopů:

 • e-shop na míru (kdy si necháte eshop od základů naprogramovat)
 • open source (kde máte již předpřipravený celý kód e-shopu a můžete do něj volně zasahovat)
 • krabicové řešení (již plně předpřipravený e-shop)

Každé z těchto řešení má své výhody i nevýhody. Například e-shop na míru vás vyjde na značnou sumu, ale krabicové řešení je oproti zakázkovému e-shopu levnější. U krabicového řešení ale musíte pracovat s funkcemi, které má systém již předpřipravené. U řešení na míru si můžete nadiktovat přesně to, co váš e-shop bude potřebovat.

Většina e-shopařů začíná tak, že nejdříve zvolí krabicové řešení. Zde si vyzkouší prodejnost svých produktů a zda je o ně na trhu zájem. Také zde můžete využít kvalitní technické podpory. Ty opravdu kvalitní firmy vám poradí i s marketingem a tvoří si vlastní marketingové materiály, které dávají zákazníkům k dispozici. Pokud e-shop začne růst, tak poté přechází na e-shop na míru.

Krabicové řešení tedy určitě můžeme doporučit začínajícím e-shopařům. Žádné velké finanční náklady do pronájmu e-shopu a jednoduchá správa. Mohou se zde zaměřit na marketing a další nutné věci.

2. JAKÝ JE DNES BĚŽNÝ STANDARD – CO E-SHOPOVÁ ŘEŠENÍ UMÍ A JAK MOC USNADŇUJÍ MAJITELŮM E-SHOPŮ PRÁCI?
Pokud se budeme bavit o krabicových řešení, tak dnes by mělo být již běžným standardem, že e-shop nabízí >bezplatná vylepšení. To znamená, že jakmile se přidá nová funkce, tak za ní zákazníci nijak dodatečně neplatí. Funkce jsou nasazovány všem a bezplatně.

Dalším důležitým faktorem je kvalitní technická podpora, na kterou se můžete kdykoli obrátit. Kvalitní podpora by měla komunikovat po chatu, telefonu, e-mailu a také na svých sociálních sítích (hlavně Facebooku). Zákazník se tak může na cokoli zeptat na kanále, který mu vyhovuje.

Ohledně podpory by e-shopová řešení také měla poskytovat marketingovou podporu. To znamená, že se někoho můžete zeptat na marketingové záležitosti. Marketingová podpora by měla být minimálně schopna vás správně nasměrovat. Dnes by mělo být standardem, že lidé, kteří dobře marketingu rozumí, tak pracují přímo ve firmě, která krabicové řešení poskytuje.

Aby byl e-shop úspěšný, tak majitelům e-shopů hodně pomůže, pokud mají k dispozici kvalitní vzdělávací materiály. O vzdělání provoz úspěšného e-shopu bezesporu je. Není stále pravidlem, že si firmy tvoří marketingové materiály pro své zákazníky sami. Tvoří je pro ně marketingoví experti, což ale znamená, že firma nebude mít pravidelný marketingový obsah pro své zákazníky.

Zajímavou možností, která dnes ještě není standardem, je možnost komunikovat s ostatními e-shopaři. Například pomocí specializovaného diskuzního fóra, které je přímo v rukou samotné firmy, která e-shopové řešení poskytuje.

Někdy se stane, že e-shop například není napojený na určitý program nebo software, který by si majitel e-shopu přál. E-shopařům v tomto hodně usnadní život, pokud mají přístup do tzv. API, kde si mohou na e-shop napojit libovolnou službu a programy (např. účetní programy).

3. JAKÝ JE ROZDÍL MEZI ČESKÝMI E-SHOPOVÝMI ŘEŠENÍMI A TĚMI ZE ZAHRANIČÍ?
Myslím si, že rozdíly se mezi e-shopovými řešeními v ČR a v zahraničí pomalu stírají. Alespoň, co se týče technického řešení. Určitě ale musí být vždy e-shopy na druhou stranu přizpůsobeny tamějšímu prostředí a zvyklostem.

Pokud se dnes podíváme na nejmodernější systémy v zahraničí, tak jsou s těmi českými již srovnatelné.

Úspěšné e-shopové společnosti mají často postavený svůj business na tom, že poskytují jak domácí, tak i zahraniční mutace svých e-shopů. Pro české firmy je např. slovenská verze dnes samozřejmostí, ale umožní vám expandovat i do dalších zemí – jako je Polsko, Maďarsko, Španělsko, atd. To je další důvod, proč rozdíly mezi e-shopy doma a v zahraničí nejsou už tak markantní, jako tomu bývalo dříve.

4. KDYBYSTE SE OCITL V KŮŽI E-SHOPAŘE, JAKÁ KRITÉRIA BYSTE SLEDOVAL PŘI VÝBĚRU TECHNICKÉHO ŘEŠENÍ E-SHOPU?
V první řadě bych sledoval samotné technické řešení a jestli vyhovuje produktům, které hodlám přes e-shop prodávat. Pokud budu např. prodávat oblečení, tak e-shop musí mít funkci, kdy si návštěvník bude moci vybrat velikost, značku nebo bravu. A to všechno se mu musí nabídnout v přehledné formě.

I když vám bude vyhovovat technické řešení, tak e-shop nebude prosperovat, pokud bude nedostupný např. z důvodu výpadků. Je tedy dobré si zjistit, např. ze sociálních sítí, jestli dané řešení nemá nadměrné množství výpadků – např. o Vánocích.

Zkusil bych si otestovat technickou podporu. Zaslat určitý dotaz a pohlídal bych si, za jak dlouho a jakým způsobem na něj odpoví.

U řešení nejsou důležité jen technické záležitosti v podobě funkcí e-shopu pro práci s produkty. Je velice důležité, aby e-shop byl vybaven i dnes již standardními nástroji pro podporu marketingu:

 • vlastní blog
 • napojení na Google Analytics
 • napojení na Google Search konzoli (popř. Seznam Webmaster)
 • napojení na porovnávače zboží jako je Heureka
 • možnost pohodlně vkládat konverzní kódy pro měření objednávek
 • a další

Dále bych se zaměřil na to, zda jsou nové funkce nasazovány zdarma a nejsou dodatečně placené.

Určitě bych chtěl kvalitní design svého e-shopu. Podíval bych se tedy na reference, které e-shopová řešení mají na svých stránkách.

Zajímalo by mě, zda také disponují kvalitními marketingovými manuály. Dříve stačil běžný text a zákazník byl spokojený. Dnes jsou zase v kurzu videa a moderní e-shopová řešení jich mají mnoho. Můžete se naučit práci s jakýmkoli nástrojem a také samotnou administraci pomocí moderní formy vzdělání.

V neposlední řadě bych také zhodnotil počet současných uživatelů a cenu e-shopového řešení.

Daniel Lupinski, Sales a Marketing Manager ve společnosti NetDirect

Daniel Lupinski

Co je NetDirect?Kde zjistit víc?
NetDirect patří mezi přední dodavatele e-shopových systémů. K tomu využívá vlastní platformy ShopCentrik a FastCentrik. Umí se přizpůsobit jak malým e-shopům, tak i velkým hráčům. NetDirect pomáhá vytvářet uživatelsky příjemné prostředí, umí dodat atraktivní design a cizí mu není ani napojení na jakýkoli ERP systém.

1. EXISTUJE UNIVERZÁLNÍ NÁVOD, JAK SI VYBRAT TECHNICKÉ ŘEŠENÍ E-SHOPU?
Prostředí, ve kterém se jednotliví obchodníci pohybují je natolik živé a individuální, že by byla škoda se vždy ohlížet po stejném receptu. Určitě je však potřeba zvážit celý širší kontext podnikání. Tedy podívat se na to, jakým způsobem je řízen sklad, jaké jsou využívány platební či přepravní metody nebo zda je nad tímto vším postaven robustní informační či účetní systém. Tyto jednotlivé prvky hrají následně důležitou roli při výběru. E-shop se musí na dané služby umět napojit a správně s nimi komunikovat tak, aby obchodníkovi usnadnil administrativu a pomohl základní procesy zautomatizovat.

Při výběru tedy přemýšlejte, jak budete s e-shopem chtít pracovat. Především jaké plánujete využít funkce a moduly a zda v tomto celém procesu existuje takový obchod, který vše zvládne a bude vám při administrativě pomocníkem.

2. JAKÝ JE DNES BĚŽNÝ STANDARD – CO E-SHOPOVÁ ŘEŠENÍ UMÍ A JAK MOC USNADŇUJÍ MAJITELŮM E-SHOPŮ PRÁCI?
Současná doba odpovídá i samotným e-shopovým řešením. Je velmi rychlá, pružná a změny probíhají denně. E-shopová řešení umí na jednotlivé nové požadavky obchodníků a trhu reagovat opravdu rychle, alespoň my v NetDirectu se o to maximálně snažíme. Obchodník tak může počítat s napojením svého systému na moderní účetní systémy, může bez problémů využívat moderní platební metody, agregovat odesílání svých zásilek skrze partnerské přepravní služby a dovážet je bez starostí na stovky výdejních míst, a to vše samozřejmě i z mobilního telefonu. Funkce, které byly před několika lety výsadou čistě individuálních řešení, se dnes dostávají do rukou i obchodníkům, kteří fungují na menším, krabicovém řešení.

Na druhé straně pak jsou velká, individuálně stavěná řešení, kde se běžně setkáváme s opravdu pokročilými nástroji fungujícími na pozadí nebo i na uživatelské úrovni. E-shopy je možné propojit s robustními informačními systémy, které umí automatizovat pohyb a vyskladnění zboží na skladu, objednávat u dodavatelů nebo například zákazníkům vhodně podsouvat produkty v době, kdy by o ně mohli mít zájem. To vše zcela automaticky bez nutnosti lidského zásahu ze strany obchodníka.

3. JAKÝ JE ROZDÍL MEZI ČESKÝMI E-SHOPOVÝMI ŘEŠENÍMI A TĚMI ZE ZAHRANIČÍ?
Rozdíl je především v pojetí celého řešení. V tom, jak je nastaveno a optimalizováno pro konkrétní použití v rámci daného státu. V Česku jsme právem označováni za e-shopovou velmoc a odpovídá tomu i počet provozovatelů, tvůrců takových řešení a stejně tak i počet obchodníků. Díky tomu zde máme opravdu skvělé znalosti a výborné experty, kteří pomáhají jednotlivá řešení posouvat dopředu. Výhodou pak je technická podpora dostupná v rodném jazyce, možnost potkat se s firmou i osobně a celkově znalost českého prostředí při budování nových funkcí.

Zahraniční řešení bývají často připravená na funkce, které v Česku prozatím nejsou běžné nebo populární. Díky tomu můžete snadno expandovat na nové trhy. Na druhou stranu pak může být drobným zádrhelem implementace či spuštění ryze lokálních požadavků, jakými bylo třeba EET.

Obecně se tedy tato dvojice řešení liší v přístupu k budování a rozvoji e-shopu a k samotné podpoře.

4. KDYBYSTE SE OCITL V KŮŽI E-SHOPAŘE, JAKÁ KRITÉRIA BYSTE SLEDOVAL PŘI VÝBĚRU TECHNICKÉHO ŘEŠENÍ E-SHOPU?
Rozhodně bych postupoval tak, jak jsem popsal v prvním bodě. Zajímalo by mě, zda je e-shop připraven na spolupráci se službami, které mám ve svém podnikání již připravené. Podíval bych se na podporované moduly a zda zapadají do vnitrofiremních procesů, práci se skladem, s tím, jak expeduji zboží, jak jsem zvyklý zpracovávat data o svých zákaznících a jak bych rád e-shop rozvíjel do budoucna.

Určitě bych měl v hledáčku technickou podporu daného dodavatele, která by měla jít naproti novým trendům a stávající funkce udržovat v bezproblémovém chodu. Současně by mě zajímala podpora marketingových nástrojů, které jsou pro současné obchodníky zcela nezbytné. E-shopové řešení by mělo umožnit napojení na e-mailing, vhodné CRM, mělo by mi pomoci sledovat vývoj ve zbožových srovnávačích, a přitom perfektně fungovat z pohledu SEO.

Zároveň stojí za zvážení, jestli pro Vás bude dostačující „krabicové“ řešení (v našem případě FastCentrik), nebo se budete muset poohlédnout po „customizovaném“ řešení, tedy takovému, které se vyvíjí dle požadavků zákazníka (např. ShopCentrik).

Ve zkratce bych určitě začal pohledem na současný stav celé firmy a jak do ní dané řešení zapadne. Spolu s tímto bych se zaměřil na záležitosti týkající se marketingu a to především, abych byl na svůj obchod schopen rychle dostat zákazníky a následně si s nimi věděl rady.

Petr Soukup, produktový manažer ve společnosti eBRÁNA

Petr Soukup

Co je eBRÁNA?Kde zjistit víc?
V eBRÁNĚ pomáhají e-shopům být vidět, a tak získávat větší prodeje. Samozřejmostí je poskytnutí perfektního e-shopu. V eBRÁNĚ máte po ruce i osobního pomocníka, který vám po celou dobu s e-shopem pomáhá.

1. EXISTUJE UNIVERZÁLNÍ NÁVOD, JAK SI VYBRAT TECHNICKÉ ŘEŠENÍ E-SHOPU?
Existují indicie, jak si dobrou platformu vybrat. Základem je si správně definovat svoje potřeby a cíle na další roky dopředu. Následně hledat partnera, který je schopen moje požadavky splnit. Důležitý je zajištěný marketing a budoucí rozvoj platformy. Důležité jsou také reference, historie firmy nebo to jak vystupuje obchodní zástupce. Právě ten může být rozhodujícím prvkem. Pokud vás spuštěním provází někdo, kdo tomu rozumí a má zkušenosti, je výsledek zpravidla vždy výborný.

2. JAKÝ JE DNES BĚŽNÝ STANDARD – CO E-SHOPOVÁ ŘEŠENÍ UMÍ A JAK MOC USNADŇUJÍ MAJITELŮM E-SHOPŮ PRÁCI?

 • rychlost řešení
 • responsivita šablon
 • integrace nejkvalitnějších služeb třetích stran, které zákazník očekává (platební, logistické služby, atd. )
 • layout, který respektuje komoditu a podporuje její prodeje.

Mělo by být standardem, že vám e-shop platforma ulehčuje život a vy se můžete starat jen o nabídku a spokojenost zákazníků.

3. JAKÝ JE ROZDÍL MEZI ČESKÝMI E-SHOPOVÝMI ŘEŠENÍMI A TĚMI ZE ZAHRANIČÍ?
České e-shopy jsou provozovány na mnoha platformách. Spolu s nedostatkem vývojářů to znamená i nižší kvalitu e-shopů. České platformy jsou buď výrazně standardizované nebo neustále dohánějí aktuální trendy. Zahraniční model s využitím jedné s několika velkých platforem se jeví jako úspěšnější.

4. KDYBYSTE SE OCITL V KŮŽI E-SHOPAŘE, JAKÁ KRITÉRIA BYSTE SLEDOVAL PŘI VÝBĚRU TECHNICKÉHO ŘEŠENÍ E-SHOPU?

 • To jestli je mi výrobce schopen řešení upravit dle mých požadavků.
 • Jestli se mi bude věnovat odborník po celou dobu vývoje mého e-shopu.
 • Jestli má platforma nebo firma historii a dobré reference.
 • Zda mi je schopná pomoci i s dalšími službami a pomoci mi dosáhnout mého cíle. Zejména v oblasti marketingu. Vždy je lepší, pokud mi marketing spravuje společnost, která platformu zná. Výrazně to snižuje čas na komunikaci.

Petra Strnadová, Marketingová manažerka BSSHOP

Co je BSSHOP?Kde zjistit víc?
BSSHOP vyvíjí svou desktopovou aplikaci BSADMIN na jednoduchou a intuitivní správu e-shopu. Pokud využíváte účetní systém Pohoda, pak vám BSSHOP zajistí propojení. Kdykoli něco v e-shopu změníte, změna se automaticky projeví i v Pohodě.

1. EXISTUJE UNIVERZÁLNÍ NÁVOD, JAK SI VYBRAT TECHNICKÉ ŘEŠENÍ E-SHOPU?
Vždy je třeba zvažovat velikost e-shopu, požadavky na automatizaci jednotlivých činností, případná specifika sortimentu i výhled a plány do budoucna.

Pro začínající a malé e-shopy jsou vhodná spíše hotová řešení financovaná systémem měsíčních poplatků.

Střední a velké e-shopy už ale mají zcela jiné požadavky. Důležité je zejména plně funkční a propracované napojení na ekonomický systém, automatizované napojení na dodavatele, maximálně automatizovaný proces zpracování objednávky, ale také možnost úprav na míru v podobě začlenění nejrůznějších konfigurátorů či jiných nákupních průvodců. Pro tyto případy je vhodné nechat si postavit e-shop buď zcela na míru nebo využít nějaké již hotové řešení, které je ovšem otevřené úpravám na míru. Druhá z uvedených variant obvykle představuje méně nákladnou a spolehlivější variantu. Výhodou je nejen prověření řešení již stávajícími uživateli, ale také obvykle poskytovaná zákaznická podpora.

Důležité je i postavení dodavatele e-shopového řešení na trhu a jeho stabilita a spolehlivost.

2. JAKÝ JE DNES BĚŽNÝ STANDARD – CO E-SHOPOVÁ ŘEŠENÍ UMÍ A JAK MOC USNADŇUJÍ MAJITELŮM E-SHOPŮ PRÁCI?
E-shop by měl být prioritně postaven na stabilním a spolehlivém řešení. Standardem jsou parametrické filtry, marketingové moduly, napojení na odběrná místa či on-line platby kartou. To ale spíš usnadňuje život zákazníkům.

Pro e-shopaře je důležité např. automatizované napojení na dodavatele, kdy jsou na e-shopu k dispozici vždy aktuální ceny a skladové dostupnosti nejen s ohledem na vlastní skladové zásoby, ale také s ohledem na skladové zásoby dodavatele.

Dalším prvkem, který by neměl chybět v žádném e-shopu, je možnost nastavení automatických stavů objednávek, kdy jednotlivé stavy nastávají automaticky na základě předem nastavených kritérií. Opět zde odpadá velké množství ruční práce.

3. JAKÝ JE ROZDÍL MEZI ČESKÝMI E-SHOPOVÝMI ŘEŠENÍMI A TĚMI ZE ZAHRANIČÍ?
Nelze specifikovat.

4. KDYBYSTE SE OCITLA V KŮŽI E-SHOPAŘE, JAKÁ KRITÉRIA BYSTE SLEDOVALA PŘI VÝBĚRU TECHNICKÉHO ŘEŠENÍ E-SHOPU?
Zcela zásadní jsou reference na jiné projekty, jejich množství a kvalita. Určitě je dobré mít i osobní referenci, tj. mít možnost si pohovořit s někým, kdo dané e-shopové řešení již nějakou dobu využívá, o jeho spolupráci s poskytovatelem atd.

Výraznou přidanou hodnotu může tvořit fakt, že se na vývoji e-shopového řešení podílejí ti, kteří mají s on-line obchodováním vlastní reálné zkušenosti. Přínosem je i kvalitní zákaznická podpora a nepřetržitý vývoj v reagující na nové požadavky trhu.

Jan Kalianko, e-shop konzultant

Jan Kalianko

Kdo je Jan Kalianko?Kde zjistit víc?
Jan Kalianko je známý e-shop konzultant a pořadatel akce E-shop summit. O tom, jak se taková konference pořádá, se nám svěřil v loňském rozhovoru. Vedle toho je také vlastníkem e-shopu Světbot.cz a autorem knihy, kde radí, jak vybudovat úspěšný e-shop.

1. EXISTUJE UNIVERZÁLNÍ NÁVOD, JAK SI VYBRAT TECHNICKÉ ŘEŠENÍ E-SHOPU?
Základem je pochopit business, který chci dělat. Pochopit, jak se zboží prodává, co je u něj důležité, jak nad ním zákazníci přemýšlejí a nebo třeba co má být tím benefitem proč to koupit u mě. A podle těchto požadavků začít vybírat e-shopové řešení.

V začátku, pokud nemám velké ambice a hodně peněz, tak je nejlepší cesta krabicový pronájem e-shopu. Ten se ale nevybírá tím, že se zeptám na facebooku v nějaké skupině, nebo podle toho, kdo má kolik PR článků a jiného marketingu na internetu.

Vybírá se optimálně podle požadavků na zboží, na sklad, expedice, napojení na dodavatele, způsob prezentace zboží, platební metody a desítky dalších více či méně důležitých parametrů. Bohužel tohle mnoho začínajících e-shopařů nedělá a jde „tam co jsou všichni“ a pak se diví, že to nefunguje tak, jak si představovali…

A pokud někdo uvažuje nad open-source řešením, protože je zdarma, nebo nad „vlastním vývojem na míru“, tak v 99 % případů ať na to zapomene. Na oboje by se dal napsat velmi obsáhlý článek plný argumentů, ale to asi až jindy.

2. CO BY SPRÁVNÉ ŘEŠENÍ MĚLO UMĚT, CO OD NĚJ OČEKÁVAT?
Aby umělo minimálně to, co jsem si jako e-shopař nadefinoval, že potřebuji. Ale to je u každého e-shopu jiné. I proto nemůže všem vyhovovat jedno řešení. 

3. KDYŽ JSTE ZAKLÁDAL SVŮJ E-SHOP SVĚTBOT.CZ, CO SE UKÁZALO JAKO KLÍČOVÉ PŘI VÝBĚRU TECHNICKÉHO ŘEŠENÍ? CO SE VÁM OSVĚDČILO?
Měl jsem již zkušenosti a věděl jsem přesně co chci a kam má obchod směrovat. A proto byla volba vlastního vývoje jasná. Byla to na úvod sice dražší varianta, ale mnohokrát už se investice vrátila za těch 6 let, co obchod běží.

Hlavní je, že jakmile nám nějaký proces nevyhovuje tak, jak je nastaven nyní, jednoduše se změní a jde to… Stejně tak nemusíme čekat na to, až si na nás nějaká vývojářská firma udělá čas. Má to samozřejmě i své záporné stránky, jako všechno, ale u mě rozhodovala zkušenost a že jsem věděl, co přesně chci.

Petra Mikulášková, konzultantka e-commerce

Petra Mikulášková

Kdo je Petra Mikulášková?Kde zjistit víc?
Petra je uznávanou poradkyní v oblasti e-shopů. Radí, tvoří vzdělávací materiály, přednáší a také školí na témata jako správa kampaní a srovnávače zboží. O tom, jak vybudovat výdělečný e-shop napsala také knihu. Stíhá také vést e-shop Palelo.cz. 

1. EXISTUJE UNIVERZÁLNÍ NÁVOD, JAK SI VYBRAT TECHNICKÉ ŘEŠENÍ E-SHOPU?
Domnívám se, že v dnešní době je to již jedno (tedy výjimku tvoří technické řešení od studenta či kamaráda, který pro vás e-shop postaví za pár tisíc – tomuto bych se obloukem vyvarovala). Na trhu je spoustu firem, co e-shopy staví již nějaký ten rok a jejich funkcionality jsou pro malé, ale i střední e-shopy často dostačující. Všeobecně začátečníci by měli zvolit formu pronájmu a bude-li e-shop prosperovat, pronájem přestane v brzké době stačit. Pak stojí za to jít do řešení na míru.

Do řešení na míru také vstupují zaběhlé firmy s kapitálem, ale domnívám se, že většině z nich, jakožto neznalcům e-commerce, pro začátek i ten pronájem může postačit na to, aby si situaci na trhu osahali, a pak se rozhodli, zdali stojí za to investovat stovky tisíc do řešení na míru. Navíc při výstavbě často slepě spoléhají na zkušenosti dodavatele (postavte shop, který bude prodávat), jenže ten bohužel neví, co jejich segment v rámci marketingu na internetu obnáší (možná tuší, ale reálně neví). A pak po spuštění není e-shop řádně funkční.

2. CO BY SPRÁVNÉ ŘEŠENÍ MĚLO UMĚT, CO OD NĚJ OČEKÁVAT?
V základu si zákazník musí na e-shopu umět pohodlně zvládnout nakoupit jak přes počítač, tak přes mobil. Nesmí tam být uživatelské překážky, které nákup jakkoliv dokáží zhatit (třeba malá a špatně nalezitelná tlačítka, nedostatečné popisky produktů či chybějící fotky produktů). Zde se nebavíme ani tak o funkcionalitách e-shopu, ale jeho uživatelské přívětivosti. E-shop může mít plno funkcí, ale když na něm nejde nakoupit, k čemu vám tyto funkce jsou?

3. KDYŽ JSTE ZAKLÁDALA SVŮJ E-SHOP PALELO.CZ, CO SE UKÁZALO JAKO KLÍČOVÉ PŘI VÝBĚRU TECHNICKÉHO ŘEŠENÍ? CO SE VÁM OSVĚDČILO?
Kolega toto řešení dlouhodobě vyvíjel, tak mi jeho backend zkopíroval, vytvořil se frontend (grafika), a vznikl tak e-shop. Žádné složitosti jsem v tom nehledala, protože to bylo odzkoušené řešení, k segmentu kosmetiky dostačující. Samozřejmě v průběhu času tam vznikly další funkce, které si vyžádaly investice. Ale mám jistotu, že tam jde „namontovat“ vesměs vše, co potřebuji. A toto bylo hodně rozhodující při výběru tohoto technického řešení.


CHCETE VĚDĚT VÍC?
Nestačily vám rady předních českých odborníků? Chcete znát zkušenosti z první ruky od samotných e-shopařů? Přidejte se ke komunitě Provozovatelé e-shopů – výměna zkušeností na facebooku.

A co jednotlivá řešení umí a jaké nabízejí funkce? Připravili jsme pro vás přehledné srovnání.

To nejlepší ze světa online plateb do vaší schránky

Zanechte nám svůj e-mail a my vám 2x měsíčně pošleme čerstvé novinky ze světa online plateb a e-shopů.

Jan Vodička

Honza se v GoPay stará o marketing a komunikaci. Rozhodně ho nesledujte na Twitteru.

O čem jsme ještě psali